GeriEkonomi İGDAŞ:Daha fazla indirim yaparsak yatırım durur
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İGDAŞ:Daha fazla indirim yaparsak yatırım durur

İGDAŞ Genel Müdürü Süreyya Polat, İGDAŞ'ın kendi payından doğalgazda yüzde 30 indirim yaptığını belirterek, "Daha fazla indirim yaparsak yatırım yapamayız" dedi.

Süreyya Polat, İzocam tarafından düzenlenen "Enerji Tasarrufu İçin Isı Yalıtımı" konulu toplantıda yaptığı konuşmada, yalıtımlı binaların gaz arzında ciddi bir azalma meydana getirdiğine dikkat çekti.

Isı Danışma Merkezi'ni kuracaklarını bildiren Polat, İzoder'le işbirliği yaparak doğalgazın kullanımını azaltıcı tedbirler alacaklarını kaydetti.

İGDAŞ'ın misyonunun gereği olarak temiz havayı oluşturmak istediğini anlatan Polat, "İGDAŞ'ın doğalgaz fiyatlarını artırdığı" şeklindeki yorumları doğru bulmadığını söyledi.

Süreyya Polat, "Doğalgazda, payımızdan yüzde 30 indirim yaptık. Tüketici tarafından yüzde 10 olarak biliniyor. Daha fazla indirim yaparsak yatırım yapamayız" dedi.

Bugüne kadar 900 milyon dolar yatırım yaptıklarını bildiren Polat, doğalgazın en ucuz ısınma kaynağıolduğu görüşünü dile getirerek, şunları kaydetti:

"Doğalgazın fiyatını yükselten neden dövizin yükselmesidir. Bunu ben yapmadığıma göre İGDAŞ`ın suçu ne? Botaş daha ucuzunu bulmalıdır. Biz de daha az gaz kullanımını sağlamalıyız. Ben bile termostatı kısmaya başladım."

DOĞALGAZDAKİ KDV EKMEKTEKİ KADAR OLMALI

Doğalgazdaki KDV miktarının ekmekteki gibi olması gerektiğini belirten Polat, yaptıkları hesaplamalara göre, bir evi doğalgaz dışındaki diğer yakıt türleriyle ısıtmanın 133 milyon liraya geldiğini, buna karşın indirim öncesi bu rakamın doğalgazda 100 milyon, indirim sonrası ise 87 milyon lira olduğunu bildirdi.

İzocam Genel Müdürü Ali İhsan Yalçın da, doğalgazın geçen yılın Ocak ayına göre fiyatlarını koruduğunu belirterek, "Bu yıl faturalardan neden şikayet ediyoruz? Çünkü bizim maaşlarımız dolar mertebesinde artmadı. Şimdi doğalgaz faturaları gelirimizden daha fazla pay alıyor" dedi.

Yalıtımlı konutların sokakta üstünde elbisesi olan adama benzediğini vurgulayan Yalçın, Türkiye`de kullanılan enerjinin yüzde 38`inin yerli, yüzde 62`sinin de ithal kaynaklı olduğuna işaret ederek, "Arzı yönetemiyorsak talebi yönetmemiz gerekir. Hem daha iyi ısınmak, hem de daha az para ödemek isteyen tüketici için yalıtım en etkin çözümdür" dedi.

Yalçın, 2010 yılında ithal enerji payının yüzde 70'e, 2020 yılında yüzde 75'e çıkacağının öngörüldüğünü belirterek, "Türkiye`de enerji kullanımında arz kaynaklarına sahip olmak için Musul'u işgal edemezsin. Bu sınırlar içinde ne yapılması gerekiyorsa yapılmalı" diye konuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle