GeriEkonomi İDEF'te Türkiye'ye büyük ilgi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İDEF'te Türkiye'ye büyük ilgi

İDEF'te Türkiye'ye büyük ilgi

Açılışını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yaptığı ve dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzlerce şirketin katıldığı 2011 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’na (IDEF’11) Türkiye imalatı ürünler büyük ilgi çekti.

GAMA Ticaret ve Turizm A.Ş. tarafından yapılan, Türkiye’nin ilk seyyar cerrahi hastanesi, fuarın, sivil ve iyileştirme boyutu da bulunan bu ürünlerinden biri. Sadece 2 saat gibi kısa bir sürede ameliyata hazır hale getirilebilen seyyar hastane, aynı anda 2 ameliyat yapılabilecek kapasitede. Gama Genel Müdür Yardımcısı Hasan Namal, yaptığı açıklamada IDEF katılımcısı yabancı ülkelerin, GAMA’nın projesine ilgi duyduklarını bildirdi ve “Önemli bir ihracat kalemi olarak, ilgilenen ülkelere sunmak istiyoru" dedi.

TAMAMEN YERLİ

GAMA’nın 2 yıllık çalışmasının ürünü olan seyyar cerrahi hastane, hem askeri hem de sivil amaçlı kullanılabilme olanağı sunuyor. Çalışmalar sonucunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile 2008’de sözleşmesi imzalanan projenin tasarım, mühendislik, entegrasyon, test ve kabul süreçleri ile eğitimleri GAMA tarafından ve tamamen Türkiye’de gerçekleştirildi ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine geçirildi.

SON TEKNOLOJİYLE DONATILDI

(-32) ila (+49) derece aralığında hizmet verebilme özelliği olan seyyar hastane sistemi; konteyner, çadır ve araçlardan oluşuyor ve tüm cihazlar, son teknolojiye sahip. Araç olarak sistemde; ambulans, komuta kontrol araçları, konteyner indirme-bindirme kamyonları, taşıyıcılar, kamyonlar, akaryakıt tankerleri, su tankerleri, vidanjör araçları, arazi forklifti ve froklift taşıyıcısı kamyonlar bulunuyor. Ayrıca seyyar hastane; su arıtıcısı, jeneratörü ve normal hastanelerin bile çoğunda bulunmayan “medikal oksijenö üretme ünitesi ile tam donanımlı olarak hizmet verecek.

AMELİYATHANE İKİ SAATTE HAZIR

Seyyar Cerrahi Hastane’nin (SCH); savaş ve barışta, olağanüstü durumlarda; acil, ilk yardım, kanama durdurucu, hayat, uzuv ve organ kurtarıcı ileri cerrahi müdahalelerin gerçekleştirildiği, hasta ve yaralıların yoğun bakım ünitesi içerisinde izlenerek tahliye hazırlıklarının yapıldığı mobil bir hastane olarak hizmet vermesi planlandı. Hastanenin, ameliyathane ve yoğun bakım ünitelerini içeren acil servis bölümü ve destek birimleri 2 saatte fonksiyonel hale gelebilmekte ve aynı anda 2 ameliyat gerçekleştirilebilmektedir.

DEKONTAMİNASYON (ARINDIRMA) ÜNİTESİ BİLE VAR

Seyyar hastanenin önemli özelliklerinden biri de, sahip olduğu, dekontaminasyon ünitesi. Hastanenin ana bölümünden ayrı olarak kurulan bu ünitede, kimyasal ve biyolojik saldırılara maruz kalmış kimseler veya öğeler, burada ilk arındırılmaları yapıldıktan sonra tedavi bölümüne alınıyor. Bu ünite, normal hastanelerin bile çoğunda bulunmamaktadır.

NAMAL: “ÖNEMLİ BİR İHRACAT KALEMİ"

Gama Ticaret ve Turizm A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Hasan Namal, projeyi tanıttığı açıklamasında, İDEF’in kendileri için büyük bir tecrübe olduğunu anlattı ve yabancı ülkelerin, GAMA’nın projesine ilgi duyduklarını bildirdi. Seyyar hastane sistemlerinin gerek savaş gerekse barışta, askeri ve sivil amaçlı olarak hizmet verebileceğini anlatan Namal, “Önemli bir ihracat kalemi olarak, ilgilenen ülkelere sunmak istiyoruz" dedi.

Gama yetkilileri, şirketin bu projede kazandığı tecrübe, bilgi, birikim ve referans ile ulusal ve uluslararası pazarlarda gerçekleştirilmesi planlanan Seyyar Hastane ve Benzeri Mobil sistemlerin önemli bir yüklenici adayı olarak tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine başladığını belirttiler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle