GeriEkonomi İçki ve sigaraya otomatik izleme
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İçki ve sigaraya otomatik izleme

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, sigara ve içki kaçakçılığıyla mücadele amacıyla üreticilerin Ankara'daki bir merkezden otomatik olarak izlenebileceği bir sistem kurulacağını açıkladı.

Kemal Unakıtan, akaryakıt pompalarında yazarkasa uygulamasını Ankara’daki dört aynı akaryakıt istasyonunda inceledi.

Unakıtan incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada yazarkasa uygulamasını kayıtdışı ekonomiyle mücadele amacıyla getirdiklerini bildirdi. Unakıtan, kısa bir süre sonra kayıtdışı ekonomiye yönelik stratejilerini de açıklayacaklarını belirtti. Yeni uygulamaya paralel olarak dağıtım istasyonlarına da ölçüm aletleri takılacağını belirten Unakıtan, bu yolla dağıtım istasyonlarına giren ve çıkan akaryakıt miktarının Ankara’dan otomatik olarak izleneceğini söyledi. Unakıtan, böylece akaryakıtın dağıtım aşamasında da kayıt altına alınacağını ifade etti.

Unakıtan, arabalara takılacak "taşıt tanım çipi"yle pompanın araca ilişkin bilgileri otomatik olarak algılayacağını anlattı.

Sigara ve içki sektöründe faaliyet gösteren kuruluşların da kurulacak bir sistemle merkeze bağlanacağını belirten Unakıtan, yeni sistemle bütün üreticilerin, otomatik olarak Ankara’daki merkezden izleneceğini, ürünlerin üzerine konulacak hologramlarla da kaçak olup olmadığının herkes tarafından anlaşılabileceğini belirterek. "Sektördeki bütün işlemler, otomatik kayıt altına alınacak. Artık kaçak içki, kaçak sigara olmayacak" dedi.

Kemal Unakıtan, vergi ile ilgili riskli bölgeler, şehirler, sektörler ve mükelleflerin sınıflandırıldığını ve risk haritaları çıkarıldığını açıkladı. Çalışmalar ve incelemelerin bu hatiralara göre yapılmasının daha etkin sonuçlar verdiğini belirten Unakıtan, bu nedenle yapılan incelemeler sonucunda uzlaşma oranlarının önemli ölçüde yükseldiğini bildirdi.

ENERJİ ÖZELLEŞTİRMELERİYLE DEV ŞİRKETLER İLGİLENİYOR 

Kemal Unakıtan, bu ay içerisinde Emekli Sandığı’nın Büyük Efes ve Büyük Ankara otellerinin özelleştirme ihalelerinin yapılacağını, Milli Piyango’nun özelleştirilmesi için de yasal düzenlemenin beklendiğini belirtti.

Enerji özelleştirmelerin de Türkiye için çok önemli olduğunu savunan Unakıtan şunları söyledi: "Bunların da çok büyük taliplileri var. Bize geliyorlar, ziyaret ediyorlar. Yakında road show’larla yurtdışında da enerji özelleştirmelerinin tanıtımına başlayacağız. Bilhassa Alman, İtalyan, İspanyol şirketleri, hatta Amerikalı şirketler enerji özelleştirmeleriyle çok yakından ilgileniyorlar. Bunların arasında dev şirketler var, teknolojik altyapıları çok gelişmiş şirketler var."


Yorumları Göster
Yorumları Gizle