IBM: Gelişen Türkiye bize önemli katkı yapıyor

Hürriyet Haber
17.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Teknoloji bilişim dünyasının önemli oyuncularından IBM’in gelişen pazarlar içerisindeki payının hızla artacağını söyleyen IBM Türk Genel Müdürü Michel Charouk, “IBM gelirleri içinde büyüyen pazarların payı yüzde 19 civarında. Bunun 2015’e kadar yüzde 25’e çıkmasını bekliyoruz. Türkiye’nin de bu pazarların içinde yer alması, bilişim pazarındaki liderliğimizi sürdürmemiz için önemli bir katkı sağlıyor” dedi.

100. yılını kutlayan IBM’in İş Değerleri Enstitüsü Lideri Peter Korsten, gelecek döneme ilişkin beklentileri şöyle sıraladı: “Dijital verilerin miktarındaki olağanüstü patlama oldu. Veriler kurumsal veri depolarında yılda yüzde 50 hızla büyüyor. Bu veri büyümesinin yüzde 80’inin bloglardan, e-postalardan, müşteri yorumlarından ve videolar gibi kaynaklardan gelen yapısal olmayan veriler olduğu tahmin ediliyor. Bunların anlaşılması ve analiz edilmesinin büyük çaba gerektirdiği görülüyor. IBM, 2015’e kadar iş analitiği ve optimizasyonu gelirlerinin 16 milyar dolar olacağını tahmin ediyor. Son beş yılda IBM analitik yeteneklerini geliştirmek üzere 24 satın almaya 14 milyar dolar yatırım yaptı. Yalnızca analitiğe odaklanan binlerce iş danışmanı ve matematikçi var ve şu ana kadar 500’e yakın analitik patent satın alınmış bulunuyor.”

IBM Çözümler Zirvesi’nde öne çıkan bazı başlıklar şöyle: 2007’de dünyada 3.3 milyar kişi şehirlere yaşıyordu. Bu rakam 2050’de 6.4 milyara ulaşacak. Her gün 15 petabaytlık bilgi üretiliyor. Doğru bilgiyi bulamadan karar vermenin maliyeti 5.3 milyon dolar. Her 1000 bilgiye dayalı çalışan kişi başına uygulamalar arasında bilgiyi yeniden biçimlendirmek üzere harcanan zamanın maliyeti 5.7 milyon doları buluyor. Bilgiye dayanarak çalışan bir kişi her hafta ortalama 14.5 saatini e-posta okuyup, yanıtlamaya, 13.3 saatini doküman oluşturmaya, 9.6 saatini bilgi aramaya ve 9.5 saatini bilgi analiz etmeye ayırıyor.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı