IATA: Havayolu sektörü en büyük krizini yaşıyor

Tolga ÖZBEK
25.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uluslararası Havayolu Taşıyıcıları Birliği (IATA) Başkanı Giovanni Bisignani, havayolu sektörünün en büyük krizini yaşadığını açıkladı.

İstanbul’da bugün başlayacak ve sorunların masaya yatırılacağı IATA’nın "Özgürlük Zirvesi" toplantısı öncesinde konuşan Bisignani, "Eylül ayı rakamlarına göre hava kargo pazarı 2001’deki 11 Eylül saldırılarından bu yana, yolcu taşımacılığı da 2003’teki SARS virüsü krizinden bu yana en kötü düşüşü yakaladı. Hükümetler bankaları, otomotiv imalatçılarını kurtarıyor. Havayolları olarak ayakta kalmak istediğimiz tek şey, hükümetlerin bizleri serbest bırakması" dedi. Rakamlara göre geçen yılla karşılaştırıldığında hava kargo yüzde 7.7, havayolu taşımacılığı ise yüzde 2.9’luk düşüş yaşandı. Bugün Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından açılacak IATA’nın Özgürlük Zirvesi toplantısına Türkiye’nin yanı sıra ABD, Avrupa Komisyonu, Avustralya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Fas, Hindistan, İsviçre, Kanada, Mauritius, Panama, Singapur, Şili ve Vietnam’dan havacılık otoriteleri yetkilileri katılıyor. IATA’nın acil çözüm önerilerini masaya yatıracağı toplantıda hükümetlerden para istemediklerini söyleyen Bisignani, "Daha fazla özgürlük istiyoruz. Artık hükümetler ikili anlaşmalarla, aşırı vergilendirmelerle, alınan yüksek havalimanı ücretleri ile yolumuzu kesmesin" dedi.

Bu kriz çok derin

Havacılıkta sektörün sürekli krizler içinde olduğunu ancak bunların etkilerinin daha bölgesel yaşandığına dikkat çeken Bisignani, "1991’deki Körfez Savaşı, 11 Eylül 2001’deki terör saldırıları ve 2003’te Asya’da patlak veren SARS krizinin etkileri kısa ve bölgesel olarak daha sınırlıydı. Bu kriz çok daha ağır ve etkileri çok derin olacak" diye konuştu. Geçen yıldan bu yana 30 üye havayolu şirketinin battığını söyleyen Bisignani, 20 şirketin de yakından takip ettiklerini açıkladı.

Türk havacılığı krizde iyi gidiyor

YAŞANAN
krizde Türkiye’deki havacılık şirketlerinin iyi bir performans gösterdiğini söyleyen Bisignani, "Türkiye çok önemli bir potansiyele sahip. Komşularının da ekonomileri büyüyor. Bir kısmı petrol zengini ülkeler. Türkiye’de artan yabancı yatırımları havayollarının büyümesinde önemli bir etken. Şu ana kadar gösterilen performans ve alınan önlemler yerinde" dedi.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı