GeriEkonomi 'İadenin kaldırılması emekli maaşında azalışa neden olacak'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  38
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'İadenin kaldırılması emekli maaşında azalışa neden olacak'

'İadenin kaldırılması emekli maaşında azalışa neden olacak'
refid:3729572 ilişkili resim dosyası

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) Başkanı Mehmet Koç, emeklilere vergi iadesi sisteminin kaldırılmasının, en düşük emekli maaşında asgari 70 YTL civarında bir azalışa neden olabileceğini iddia etti.

Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Mehmet Koç, emeklililere vergi iade sisteminin kaldırılmasının kayıt dışılığı körükleyeceğini bildirdi.

Koç yaptığı açıklamada, yüzde 5 olan vergi iade uygulamasının kaldırılmasının emeklilerin gelirlerinde  70 YTL azalmaya yol açacağını, fiş ve faturaları başkalarının kullanması durumunda ise haksızlıkların ortaya çıkacağını belirtti. Kayıt dışılığın engellenebilmesi için vergi iade sisteminin daha etkin bir hale getirilmesi gerektiğini ifade eden Koç, sistemin kaldırılmasının ise kayıt dışı ile mücadeleye darbe vuracağını savundu. 

Emeklilere yılda 1 milyar YTL vergi iadesi ödemesi yapıldığını belirten Koç, uygulamanın kaldırılması durumunda maliyenin 4-5 milyar YTL vergi kaybına uğrayacağını kaydetti. Vergi iade sisteminin belge alımını özendirdiği ve kayıt dışı ile mücadelede bir kontrol düzeni sağladığını kaydeden Koç, ücretliler ve emekliler için vergi iade sisteminin gittikçe etkisizleştirildiğini savundu. 

Koç, kayıt dışının artmasının diğer bir nedeninin de vergi iadesi alımında mal ve hizmet çeşitlerinin daraltılması  olduğunu kaydetti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle