GeriEkonomi Hyundai'den bin kişiye iş imkanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hyundai'den bin kişiye iş imkanı

Hyundai'den bin kişiye iş imkanı
refid:4001543 ilişkili resim dosyası

Hyundai Assan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Kore'de Avrupa pazarı için üretilen Matrix modelinin Türkiye'de üretilmesi için 100 milyon dolarlık yatırım yapılacağını bildirdi. Kibar, Matrix ile gerçekleştirecekleri kapasite artırımıyla bin kişilik istihdam sağlanacağını bildirdi.

Kibar, Cenevre Otomobil Fuarı'nda Hyundai standında yaptığı açıklamada, tevsi ürün yatırımlarına ilişkin çalışmalara başladıklarını ve bunu 2007 mart ayından önce devreye alacaklarını bildirdi. Avrupa pazarına giren Matrix'in Kore'de üretildiğini hatırlatan Kibar, “Avrupa'ya ihracat ve satış hakkı da dahil, Avrupa pazarı için Kore'de üretilen Matrix'in Türkiye'de üretilmesi için 100 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Bunun çalışmalarına başladı. Bu çalışmayla toplam üretim kapasitemiz 125 bine ulaşmış olacak. Üretimin yüzde 50'den fazlası ihracata yönelik olacak” şeklinde konuştu.
Ali Kibar, bu yatırımla Matrix'in yanı sıra başka ürünler geliştirip geliştiremeyecekleri üzerinde çalışacaklarını, Matrix ile gerçekleştirecekleri kapasite artırımıyla bin kişilik istihdam sağlanacağını bildirdi.

ÜSTÜNDE ÇALIŞTIĞIMIZ 2 PROJE DAHA VAR

Kibar, Matrix'in Türkiye'de üretilmesinin yanı sıra üzerinde çalıştıkları 2 proje daha bulunduğunu belirterek, “Özellikle iç pazara yönelik ağır ticari araçların üretimi için yeni bir fabrika kurabiliriz” dedi.

Ayrıca küçük ve hafif ticari araç sınıfındaki yeni bir ürünle ilgili çalışma içinde olduklarını açıklayan Kibar, “Bunlar daha netleşmedi, çünkü pazardan çok emin değiliz. Şu anda ÖTV oranı dikkate alındığında, önümüzdeki dönemde AB'ye paralel hareket edilirse bu kalkacaktır. Bunları düşünüyoruz” diye konuştu.

Kibar, 2008 yılında başka çalışmalar içinde olacaklarını da söyledi. Bu yıl iç piyasaya 24 bin adetlik bir satış yapmayı öngördüklerini, ihracat programlarının 22 bin olmasına rağmen, 24-25 binin üzerine çıkabileceklerini belirten Kibar, bu yıl 250 milyon dolar civarında ihracat cirosu beklediklerini, 2007 yılında toplam ihracat cirosunun 600 milyon dolar, şirketin toplam cirosunun ise 1,5 milyar dolar olacağını öngördüklerini bildirdi.

HYUNDAİ'NİN YATIRIMI

Hyundai'nin büyük yatırımını Çek Cumhuriyeti'ne kaydırmasıyla ilgili bir soru üzerine Kibar, bu yatırımın Avrupa projesinin birinci etabının 300 bin adet, ikinci etabının ise 500 bin adet olduğunu belirterek, “İleride 200 bin adetlik ilave kapasiteyi belki Türkiye'ye almak söz konusu olabilir. Ancak bunu söylemek şu anda erken” dedi.
Kibar, “Yatırımı Çek Cumhuriyeti'ne gitmesi, sizi kırdı mı?” sorusuna “Biz Hyundai Assan olarak ortağız. Ortaklar arasında üzülme olur ama bozulma olmaz” yanıtını verdi.

Cenevre Otomobil Fuarı'nda Santa Fe'nin yeni versiyonunun tanıtılacağını belirten Kibar, Nisan ayından itibaren Türkiye'de piyasaya sürecekleri bu araçtan yıllık 1500 adet satış öngördüklerini, Mayıs ayında da Sonata'nın 2 litrelik dizel tipini getireceklerini söyledi.

Ali Kibar, Cenevre'deki fuarda ayrıca Türkiye'de üretilen Hyundai Accent Era'nın da sergileneceğini bildirdi.
Türkiye'deki yatırım ortamına ilişkin bir soru üzerine de Kibar şöyle konuştu: “Eğer biz ekonomimiz için çok önemli olan tekstil sanayicilerimizi dahi hemen hemen yanı başımızdaki ülkelere kaptırıyorsak, bu noktaya geldiysek, artık bir şeyler yapmak lazım. En azından girdi maliyetlerinde bir miktar iyileşme bile olumlu olacaktır. Bu ülke hepimizin, onun için reel sanayimizin ayakta kalması lazım. Dışarıdan borsaya giren sıcak para uzun vadede bizi ayakta tutmaz.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle