GeriEkonomi ’Hyundai yatırımı gelsin’ diye yatıp kalkıp dua ediyorum
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

’Hyundai yatırımı gelsin’ diye yatıp kalkıp dua ediyorum

’Hyundai yatırımı gelsin’ diye yatıp kalkıp dua ediyorum
refid:3746958 ilişkili resim dosyası

Hyundai Assan Genel Müdürü Kurthan Tarakçıoğlu, Yönetim Kurulu Başkanları Ali Kibar’ın Hyundai’nin 1,2 milyar Euro’luk yatırım planı için Ankara’da olduğunu belirterek, "Yatırımla ilgili gelişmeler hakkında detaylar kendisinde. Ancak şu anda hükümet Hyundai’ye bir teklif mektubu üzerinde çalışıyor ve bunu Koreye gönderecek" dedi.

Tarakçıoğlu, teşviklerle ilgili bu teklif mektubunun neticesinde de Hyundai Motor Company’nin 2 ülkeden birine karar vereceğini ifade ederek, "Karar bu ay içinde belli olacak. Şu anda her iki ülkenin de yüzde 50’şer şansı var. Türkiye’de olsun diye yatıp kalkıp dua ediyorum. Umuyoruz ki bizim teklifimiz daha cazip olsun" dedi.

PAZAR PAYIMIZ 10’A ÇIKTI: Tarakçıoğlu, dün düzenlediği basınla kahvaltı toplantısında Hyundai’nin 2005 yılı sonuçları ve 2006 yılı hedefleri hakkında da bilgi verdi. Tarakçıoğlu, "Hyundai, yeniden konumlandırma çalışmaları neticesinde toplam otomotiv pazarında 2004 yılında kaydetmiş olduğu dikkate değer yükselişinin hemen ardından 2005 yılını da, satışlarını 71 bin 140 adete çıkararak ve pazar payını da yüzde 10’a yükselterek pazarı 4’üncü sırada kapattı" dedi. Tarakçıoğlu, Hyundai’nin 2006 yılında sık sık kampanya yapan fiyat odaklı değil, teknolojiye ve kaliteli hizmete yatırım amacıyla kár odaklı bir marka olacağını ve müşterilerine sadece satın alma esnasında değil araç kullanımı süresince de ekonomik fayda sağlamaya devam edeceğini bildirdi. "2006 yılında 2005 yılında olduğu gibi 8 milyarlık indirimleri bulan kampanyalar yapmayacağız" diye konuşan Tarakçıoğlu, kampanya yapmayacakları için 2006 pazar paylarında bir düşüş beklemediklerini, tam tersine paylarını yukarıya doğru hareketlendirmeyi düşündüklerini bildirdi. 2004 ve 2005’de tüm firmaların birçok kampanya yaptığını, bu yıl da özellikle Avrupa’lı firmaların kampanyaların devam edeceğini düşündüğünü anlatan Tarakçıoğlu, bu yıl otomotiv pazarında bir miktar düşüş beklediklerini de sözlerine ekledi. Tarakçıoğlu, geçen yılın 715 bin adetle kapandığını hatırlatarak, çok yüksek 2’inci el stoğu bulunması, Mortgage ve benzeri nedenlerden dolayı bu yıl binek araç piyasasının düşeceğini ve 420 bin adet binek araç, 260 bin adet de hafif ticari araç olmak üzere 680 bin adetlik bir pazar olacağını öngördüklerini ifade etti.

İlk kez Hyundai’den bağımsız model yaratan ülke olduk

Tarakçıoğlu, model yelpazelerinde tek eksik oldukları modelin ise hafif ticari araç sınıfında yer alan kombi araç (Doblo, Transit Connect vb..) olduğunu gördüklerini kaydederek, "Bugün toplam pazarın yüzde 25’lik kısmını kombi modeller oluşturuyor. Oradaki boşluğumuzu doldurabilmek ve Türkiye pazarında talep gören böyle bir modele sahip olmakla ilgili çeşitli çalışmalar yaptık" dedi. Prototip konusunda bu yıl karar verileceğini bildiren Tarakçıoğlu, yeni ürünün tamamen Türk malı olacağını kaydetti. Tarakçıoğlu, "İlk kez bir ülke Hyundai’den bağımsız bir ürün geliştirerek Korelilere sundu. Diğer Hyundai fabrikalarında bu gerçekleşmedi" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle