GeriEkonomi Hürriyet’ten ‘kurumsal yönetişim’de iddialı adım
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hürriyet’ten ‘kurumsal yönetişim’de iddialı adım

Hürriyet Gazetesi SPK’nın Kurumsal Yönetişim İlkeleri çerçevesinde yönetim kuruluna ilk bağımsız üye atamasını yaptı. Coca-Cola'nın Orta Avrupa, Ortadoğu ve Avrasya Grubu Başkanı Cem Kozlu, Hürriyet Gazetecilik’e de yönetim kurulu üyesi oldu.

HÜRRİYET Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) Temmuz 2003«de yayımladığı kurumsal yönetişim ilkeleri belgesi çerçevesinde çok önemli adımlar attıklarını belirterek, ‘SPK belgesi doğrultusunda Yönetim Kurulu«na bağımsız üye olarak Cem Kozlu«yu atadık. Önümüzdeki günlerde iki bağımsız üye daha atayacağız’ dedi.

Vuslat Doğan Sabancı, Hürriyet Gazetecilik ve Matbacılık A.Ş«nin genel kurulunda yaptığı konuşmada, kurumsal yönetişim adımlarını anlattı. Vuslat Doğan Sabancı, şirketin kurumsal yönetişimin temel ilkelerine, Hürriyet Gazetesi’nin ise evrensel gazetecilik ilkelerine bağlı olduğunu vurguladı.

Sermaye Piyasası Kurulu«nun (SPK) Kurumsal Yönetim İlkeleri adı ile Temmuz 2003«te yayımladığı belgeyi faaliyetlerinde yön gösterecek önemli bir belge olarak gördüklerini belirten Vuslat Doğan Sabancı, bu nedenle 2003’te belgede yeralan kurumsal yönetişim ilkeleri çerçevesinde çok önemli adımları attıklarını kaydetti.

Vuslat Doğan Sabancı 2003’ün son çeyreği ile 2004’ün ilk çeyreğinde bu konuda yaptıkları uygulamaları şöyle sıraladı:

BAĞIMSIZ ÜYE ATANDI

Hürriyet, Yönetim Kurulu«nu SPK belgesinin Yönetim Kurulu başlıklı 4«üncü bölümünde belirtilen bağımsız üye temsil oranına uygun hale getirmek için gerekli adımları atmaya başladı. Bu çerçevede Cem Kozlu Yönetim Kurulu«na bağımsız üye olarak atandı. Önümüzdeki günlerde iki kişi daha atanacak.

Hürriyet, pay sahiplerine temettü dağıtma ilkelerini çok net bir şekilde ortaya koydu. Şirket bu yıldan başlayarak kárının yüzde 50’sini ortaklara temettü olarak dağıtma yükümlülüğü altına girdi.

Hürriyet’te varolan pay sahipleri ile ilişkilerden sorumlu birim güçlendirildi. Bu birimde artık iki hukukçu ve bir Yatırımcı İlişkileri Koordinatörü görev yapacak. Bu birim şu anda İcra Kurulu Başkanı«na bağlıdır. Yönetim Kurulu«nun kararı ardından ise yeni oluşturulacak Kurumsal Yönetim Komitesi Başkanı«na bağlı olarak çalışacak.

Hürriyet, faaliyetleri ile ilgili ayrıntılı, düzenli ve sürekli bilgi alabilmeleri, şirket ile ilgili hertürlü veriye ulaşabilmeleri için www.hurriyetkurumsal.com ismiyle kurumsal web sitesi hizmete açıldı.

Hürriyet’te, Yönetim Kurulu«na bağlı olarak çalışan Denetim Komitesi’nin yanısıra bir Kurumsal Yönetim Komitesi oluşturuldu. SPK belgesinde sözü edilen diğer komiteler de oluşturulacak.

Vuslat Doğan Sabancı, Cem Kozlu«nun Yönetim Kurulu«na bağımsız üye olarak atanmasıyla ilgili olarak ise ‘Coca-Cola«nın Orta Avrupa, Ortadoğu ve Avrasya Grubu Başkanlığını sürdüren ve THY«de de uzun süre yöneticilik yapan Cem Kozlu«yu hızlı tüketim ve pazarlama ağırlıklı sektörlerdeki deneyimleri nedeniyle Yönetim Kurulu üyesi olmaya davet ettik. Kendisi de bu daveti kabul etti. Cem Kozlu’nun sahip olduğu uluslararası deneyimin de Hürriyet için çok önem taşıdığını belirtmek istiyorum’ dedi

Olimpiyat Meşalesi’ni taşıdı

ATİNA
2004 Olimpiyat Oyunları’nın startını veren ve 25 Mart Perşembe günü Olympia Antik Kenti’nde yakılan Olimpiyat Meşalesi, Yunanistan’daki yolculuğuna başladı. Cem Kozlu, Mora Yarımadası’nda bulunan tarihi başkent Nafplion’da, Yunanistan sınırları içinde Olimpiyat meşalesini taşıyan ilk ‘Türk atlet’ oldu.

Kozlu kimdir?

CEM
Kozlu 1946 yılında İstanbul’da doğdu. Robert Kolej’den sonra üniversite öğrenimi için ABD’ye gitti. 1969’da Deniso Üniversitesi’nden ekonomi dalında şeref derecesi ile mezun oldu. Stanford Üniversitesi İş İdaresi Fakültesi’nde yüksek lisans yaptı. Doktorasını Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamladı. ABD’de NCR ve P&G’nin İsviçre Şubesi’nde çalıştı. 1986-1988 arasında Komili Holding Genel Müdürü olarak görev yaptı. Kozlu, 20 Ekim 1991 genel seçimlerine kadar THY Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak hizmet verdi. Daha sonra İstanbul Milletvekili seçildi. Kozlu, 1991-1993 döneminde Avrupa Hava Yolları Birliği’nde Yönetim Kurulu Üyeliği, 1990’da da birliğin başkanlığını yaptı. Kozlu, 1996 Ocak’ta Coca-Cola Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Cumhuriyetleri Bölge Direktörü oldu. Haziran 1998’de yeni kurulan Coca-Cola Güney Avrasya Bölümü Başkanlığı’na getirildi. 20 Ocak 2000’de Coca-Cola Orta Avrupa ve Avrasya Grubu Başkanlığı’na atanan Kozlu, Mart 2001’de ise Coca-Cola’nın Orta Avrupa, Avrasya ve Ortadoğu Grup Başkanı oldu. Kozlu, geçen yıl nisanda THY’den ayrıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle