GeriEkonomi Hurda altın deyip geçme
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hurda altın deyip geçme


Ekonomik kriz nedeniyle altın bozduranların sayısı artarken, bu altınlar işlenerek yurtdışına takı olarak ihraç ediliyor. Hurda altından sağlanan döviz gelirinin 1.3 milyar doları aşması bekleniyor

Ekonomik krizi fırsata dönüştüren kuyumculuk sektörü, hurda altından döviz kazanıyor.

Dünya Altın Konseyi Türkiye Genel Müdürü Murat R. Akman, yaptığı açıklamada, kuyumculuk sektörünün kriz dönemlerinde hurda altını işleyip yurtdışına takı olarak satarak, çok iyi bir döviz girdisi sağladığını söyledi.

Akman, insanların ekonomik durumlarını düze çıkarmak için tasarruf ettikleri altını piyasa sürdüklerini belirterek, şöyle dedi:

"Normalde altını ithal ederiz. Ama kriz dönemlerinde piyasaya hurda girişi artıyor. İnsanlar ekonomik durumlarını dengelemek için ellerindeki altını piyasaya sürüyorlar. Şu anda da böyle bir durum yaşanıyor. Takı endüstrisi tam gün çalışmasına rağmen, ithalatımız geçen yılın beşte biri, onda biri seviyesinde. Geçen yıl ayda 10-20 ton altın ithal ederken, şimdi 1-2 ton ithal ediliyor. İhtiyacın gerisi, hurda altından karşılanıyor."

Piyasaya satılan ve takı endüstrisinin hammadde olarak kullanmak üzere erittiği Cumhuriyet altını ve bilezik gibi her türlü altının hurda altın olarak işlem gördüğünü anlatan Akman, geçen yıl 205 tonluk altın ithalatı yapıldığını, hurda girişinin de 60 ton civarında olduğunu kaydetti.

Akman, "Bu yıl 100-150 ton civarında ithalat yapılmasını bekliyoruz. Hurda girişi de 100 tona çıkabilir" diye konuştu.

İHRACATIN ÜÇTE İKİSİ HURDA GİRİŞİNDEN

Hurda girişinin sektöre kazancına dikkati çeken Akman, 2000 yılında 1 milyar 750 milyon dolarlık ihracat geliri sağlandığını ve ihracatın üçte birini işlenen hurda altının oluşturduğunu bildirdi.

Murat R. Akman, "Bu yıl gelirin, 2 milyar dolar veya üzerinde gerçekleşmesini ve ihracatın en az üçte ikisini hurda altının karşılamasını bekliyoruz" dedi.

"Kriz, kuyumculuk sektöründen bakıldığında hala sürüyor. Bu, hurda altın girişinden belli" diye konuşan Akman, kriz döneminde kuyumculuk sektörünün iç satışların düşmesi nedeniyle kapasiteyi azaltmak yerine, yurtdışına yöneldiğini söyledi.

Son 10 yılda sürekli krizler yaşanmasına rağmen sektörün ihracatını büyük boyutlarda artırdığını vurgulayan Akman, 2000 yılı sonunda yurtdışındaki müşterilere yapılan satışların 58 ton, ülkemize gelen turistlere yapılan satışların 39-40 ton ve Laleli bölgesindeki satışların 15 ton civarında gerçekleştiğini bildirdi.

"Bu yıl, daha büyük boyutlu kriz yaşıyoruz. Ama, ihracatımız gene büyük bir hızla devam ediyor" diyen Akman, 2001 sonunda yurtdışına doğrudan satışların 75 tona, turistlere satışların 49-50 tona, Laleli'de ise geçen yılki seviyede satışa ulaşılabileceğini kaydetti.

Akman, Almanya'dan Japonya'ya, Çin'den Portekiz'e kadar 35'e yakın ülkeye altın takı ihracatı yapıldığını belirterek, "Hedefimiz, altın takı ihracatında dünya liderliğini ele geçirmek" dedi.

Dünya Altın Konseyi Türkiye Genel Müdürü Akman, kuyumculuk sektörünün 5 yıl sonra, istihdamını 250 binlerden 500 binlere çıkarabileceğini ve 2-3 milyar dolar net döviz girdisi sağlayabileceğini kaydetti. (İstanbul-aa)


Yorumları Göster
Yorumları Gizle