GeriEkonomi Hükümetten yerli otoyu koruma sözü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümetten yerli otoyu koruma sözü

Sanayi ve Ticaret Bakanı Metin Şahin, Otomotiv Sanayi Derneği'nin (OSD) dünkü genel kurulunda, yerli otomotiv sektörünü koruma mesajı verdi. Şahin, ‘‘Batılı kendi yerli üretimini nasıl koruyorsa biz de hükümet olarak buna açığız. Bu çerçevede Bakanlığın kapısı açıktır’’ dedi.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Metin Şahin de, otomotiv sektörünün ülke için önemli olduğunu belirterek, ‘‘Üç aylık hükümet dahi olsak üzerimize düşen sorumlulukların arkasındayız’’ dedi.

Şahin, Başbakan Bülent Ecevit'in ‘‘Bu sektör sesini yükseltmiyor, biraz sesini yükseltsin’’ sözlerini hatırlatarak, sektörün kendi öz eleştirisini de yapması gerektiğini söyledi. Otomotiv setörünün dernek düzeyinde 25 yılı geride bıraktığını anımsatan Şahin, sektörün krizi aşması için bir çıkış yolu bulunması gereğine işaret etti. Şahin, şöyle konuştu: ‘‘Yasaların kuralların uluslararası ölçülerin uygun gördüğü koşullarda sektöre destek vereceğiz ve düzenlemeler yapacağız.’’

OSD Başkanı Ali İhsan İlkbahar da, ‘‘Son 3 ayda pazardaki daralmanın temelinde global kriz yer alıyor, ancak en önemli sebep yüksek faiz ve hükümet krizidir’’ dedi. İlkbahar, otomotiv sanayinin geçen seneye göre daha güç bir durumla karşı karşıya olduğunu belirterek, ‘‘Hükümetlerimiz geçmişten ders alarak bir an önce gerekli tedbirleri alırlarsa Türk otomotiv sanayiinin kaybolmak üzere olan lokomotif sektör olma şansını tekrar yakalar’’ diye konuştu. Genel kuruldaki seçimlerde OSD Yönetim Kurulu Başkanlığı'na Ali İhsan İlkbahar tekrar getirildi.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle