GeriEkonomi Hükümetten kanatlı sektörüne destek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümetten kanatlı sektörüne destek

Hükümetten kanatlı sektörüne destek
refid:3817839 ilişkili resim dosyası

Hükümet, kuş gribi nedeniyle zor duruma düşen kanatlı sektörünün, vergi, prim, kredi ve elektrik borçlarını erteleyecek. Bu önlemlerin hükümete maliyeti ise toplam 53.2 milyon YTL olacak.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, dün yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında alınan, Kuş Gribi sonrası kanatlı sektörüne dönük destek ve önlemleri açıkladı.

Şener'in düzenlediği basın toplantısında verdiği bilgiye göre, destek ve önlemler kapsamında çıkma tavuklar, bir hafta içinde itlaf edilecek. Bu tavuklar için tavuk başına 1,1 YTL tazminat ödenecek. Bu kapsamda toplam 14 milyon tavuk için 15,4 milyon YTL finansman bütçede karşılanacak.

Çıkma tavukların rendering tesislerinde değerlendirilmesi halinde, üreticileri tavuk başına 30 YKr, tesislere de tavuk başına 10 YKr olmak üzere 10 milyon tavuk için 4 milyon YTL ödenecek. Sektörün Gelir, kurumlar ve stopaj vergilerine de, faizsiz 6 aylık erteleme imkanı getiriliyor. Bunun maliyeti de 500 bin YTL. Ayrıca sektörün SSK primleri, faizsiz 6 ay ertelenecek. Bunun finansman maliyeti ise Hazine borçlanma maliyeti üzerinden 1.2 milyon YTL olarak hesaplandı.

Sektörün elektrik faturaları konusunda da kolaylık sağlandı. Buna göre 29 milyon YTL'si yumurta üreticilerine, 11 milyon YTL'si de tesislere ait olmak üzere, toplam 40 milyon YTL tutarındaki elektrik borcu, 2006 sonuna kadar yine faizsiz ertelenecek. Bu ertelemenin maliyeti ise 2,8 milyon YTL olarak öngörüldü.

Sektörün, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi kooperatiflerine olan kredi borçları da, yüzde 60 sübvansiyon faiz uygulanarak, yıllık yüzde 8 basit faizle, yıl sonuna kadar ertelenecek. 12 aylık söz konusu ertelemenin maliyeti de, toplam 9.7 milyon YTL kredi için 1.8 milyon milyon YTL olarak hesaplandı.

KORUMA BANDI

Talebin artırılmasına yönelik, çalışmaların ve kamuoyunu bilgilendirme faaliyetlerinin sürdürüleceği belirten Başbakan Yardımcısı Şener, “koruma bandı” uygulamasına başlanacağını açıkladı. Şener, bu kapsamda sulak alanlar ve entegre tesislerin çevresindeki 5 km'lik alanda, kanatlıların itlaf edileceğini kaydetti. Bu uygulama çerçevesinde tavuklar için 3 YTL, kaz ve ördekler için 10 YTL, hindiler için de 15 YTL olmak üzere, toplam 27,5 milyon YTL itlaf bedeli ödenecek.

SEKTÖR, AFETLERLE İLGİLİ KANUN KAPSAMINA ALINIYOR

Son olarak sektör, afetlerle ilgili kanun kapsamına dahil edilerek, sigorta uygulamalarından daha iyi yararlanması sağlanacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle