GeriEkonomi Hükümetten Hyundai’ye son dakika teklifi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  39
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümetten Hyundai’ye son dakika teklifi

Hükümetten Hyundai’ye son dakika teklifi
refid:3814828 ilişkili resim dosyası

Hükümet, Türkiye’nin önceki tekliflerini beğenmeyerek 1.2 milyar Euro’luk yatırımı için Çek Cumhuriyeti’ni tercih edebileceğinin işaretlerini veren Güney Koreli otomotiv devi Hyundai’nin peşini bırakmıyor. Hükümet, 3 bini doğrudan toplam 12 bin kişiye işgücü olanağı sağlayacak bu yatırımı için Hyundai’ye son bir teklif daha verdi.

Avrupa pazarı için stratejik önem taşıyan bu yatırımı için Türkiye ile Çek Cumhuriyeti arasında artık son tercihini yapmaya hazırlanan Hyundai’ye, hükümetin bu son dakika teklifi, Hyndai ile bugüne kadarki görüşmeleri de yürüten Sanayi Bakanı Ali Coşkun tarafından iletildi. Coşkun, Hürriyet’e, "Hyundai, bu yatırımıyla ilgili Çek Cumhuriyeti için henüz resmi kararını vermedi. Biz kendilerine son bir teklif daha ilettik, inceliyorlar" dedi. Güney Koreli otomotiv devi Hyundai, Avrupa pazarını hedefleyen 1.2 milyar Euro’luk bu dev yatırımıyla, ilk etapta 300 bin adet kapasiteli yeni bir fabrika kurmayı planlıyor. Fabrikanın kapasitesini ikinci etapta 500 bin adede çıkartmayı da planlayan Hyundai, katma değeri yüksek ürünlerle yılda 5-6 milyar Euro’nun üzerinde bir ciro elde etmeyi hedefliyor. Kurulacak bu fabrikanın 3 bin kişiye doğrudan istihdam sağlayacağı, ayrıca tedarikçi fabrikalarda da yaklaşık 9 bin kişilik işgücü yaratabileceği, böylece aileleriyle birlikte dolaylı olarak 20 bin kişiyi etkileyeceği belirtiliyor.

KABİNE DE BÖLÜNDÜ:

Hyundai’nin bu yatırımı kabineyi de böldü. Sanayi Bakanı Coşkun, Güney Kore’ye de giderek Hyundai’nin bu yatırımının Türkiye’ye gelmesi için büyük mücadele verdi. Coşkun’un, bu yatırımı için Hyundai’ye geniş teşvik olanaklarından söz etmesi, kendisini Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ile Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile karşı karşıya getirdi. Babacan ve Unakıtan, Türkiye’nin teşvik koşullarının ve bu konudaki ilkelerinin belli olduğunu belirterek, bunların dışında ayrıcalıklar tanınamayacağı yönündeki açıklamaları, Coşkun ile bu bakanları karşı karşıya getirdi. Babacan, "Kimse Türkiye’den pazarlıkla, el sıkışarak, kızıştırarak bir teşvik alacağını zannetmesin, böyle bir şey yok, olmayacak da" sözleri de krizi derinleştirdi. Kabine içindeki bu kriz sonunda Başbakan Tayyip Erdoğan’a kadar taşınırken, Hyundai’den de bu yatırım için Çek Cumhuriyeti’nin tercih edileceğinin işaretleri geldi. Hyundai, tam tercihinin Çek’ler olacağını resmi olarak açıklamaya hazırlanırken de hükümetten son dakika teklifi gitti.

Hyundai: Anlaşma için Çeklere heyet gönderiyoruz

TÜRK hükümeti kaçan 1.2 milyar Euro’luk Hyundai yatırımında son dakika teklifi sunarken, Koreli şirket anlaşma için Çek Cumhuriyeti’ne pazar günü bir heyet göndereceklerini açıkladı. Hyundai sözcüsü Korea Times’ta yayınlanan açıklamasında, "Çek Cumhuriyeti’ne 1.2 milyar Euro’luk yatırımla ilgili anlaşmanın hızlanması için heyet gönderiyoruz. Heyet pazar günü Kore’den ayrılacak. Heyet göndermemizden başka şu an için bir şey söylemem" dedi. Geçtiğimiz haftada Çek hükümeti Kore’ye bir heyet göndermişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle