GeriEkonomi Hükümetten bütçeye ’yerel seçim’ rötuşu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümetten bütçeye ’yerel seçim’ rötuşu

Hükümetten bütçeye ’yerel seçim’ rötuşu
refid:10204847 ilişkili resim dosyası

Hükümetin, 2009 Mali Yılı Bütçesine koyduğu bir maddeyi, muhalafet, "seçim yatırımı" olarak değerlendirdi. Bütçe tasarısına göre, özelleştirmeden elde edilen gelirler diğer fonlara aktarılabilecek. Bu hüküm, yerel seçimler öncesinde Sosyal Yardımlaşma Fonu gibi fonlara aktarma yapma kapısını açıyor.

Seçim öncesi yardım paketi mi?

Maliye Bakanlığı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na önceki gün sunulan 2009 Mali Yılı Bütçesine ilginç bir madde koydu. Buna göre, Özelleştirme Kanunu’nun 10.maddesi 2009’da uygulanmayacak. Bu madde, Özelleştirme Fonu’ndan diğer fonlara aktarma yapılmasını önlüyordu. Muhalefet temsilcileri, "Bu sayede özelleştirme gelirlerini, Sosyal Yardımlaşma Fonu gibi fonlara aktarma ve oradan da yerel seçim öncesinde kullanma imkanı yaratılıyor" iddiasında bulundular.

GAP dışında da kullanılabilecek

Hükümet, geçen yasama döneminde çıkardığı bir torba yasanın içerisine özelleştirme gelirlerinin GAP için aktarılmasına imkan veren madde koymuştu. GAP’ın hızlandırılmasını amaçlayan bu düzenlemeye itiraz gelmemişti. Bütçe tasrısıyla, 10.madde uygulanmayacağından, "Özelleştirme Fonunun nakit fazlasının Hazinenin iç ve dış borç ödemelerinde kullanılmak üzere Hazine hesaplarına intikal ettirilir. Özelleştirme Fonundan diğer herhangi bir fona aktarma yapılmaz" hükmü devredışı kaldı.

Dışsal şoklara hazırlık

Tasarının genel gerekçesinde, 2009 bütçesinin en önemli hedeflerinden birisinin, "Dışsal şoklara karşı ekonominin dayanıklılığını artırmak" olarak belirtildi. Mali disiplinin taviz verilmeden sürdürüleceğine dikkat çekilen gerekçede, orta ve uzun vadede ekonominin verimliliğini ve üretken yapısını destekleyen alt yapı yatırımlarına ağırlık verileceği kaydedildi.

700 milyon liralık trafik cezası

TOPLAM
248 milyar 759 milyon TL olarak belirlenen 2009 bütçe gelirinin, 214 milyon 948 bin TL’si yargı, 1 milyar 152 milyon 679 bin lirası idari, 2 milyar 258 milyon 904 bin lirası vergi, 126 milyon 627 bin lirası diğer para cezalarından oluşacak. Tasarıda, 1 milyar 152 milyon 679 bin TL olarak belirlenen idari para cezasının; 700 milyon 85 bin lirası trafik, 7 milyon 404 bin lirası çevre, 445 milyon 190 bin lirası da diğer idari para cezalarından oluşacak. Vergi cezalarının alt kalemlerinden; Vergi Ve Diğer Amme Alacakları Gecikme Zamlarından beklenen ceza 1 milyar 769 milyon 909 bin lira olarak öngörülürken, Diğer Vergi Cezalarından 489 milyon 995 bin TL ceza geliri bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle