GeriEkonomi Hükümette otogaz kavgası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümette otogaz kavgası

ENERJİ Bakanlığı'nın, otogazda devlet sübvansiyonunun taksiler için sürdürülmesi konusundaki önerisi, hükümette yeni bir tartışma başlattı. Maliye Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığı, otogazda sübvansiyonun tamamen kaldırılmasını istiyor.

LİKİT petrol gazının (LPG) otogaz olarak kullanımının yaygınlaşmasıyla başlayan tartışma, LPG'deki devlet sübvansiyonunun tümüyle kaldırılması ve otogaz fiyatının da yükseltilmesi arayışlarına dönüştü.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın, Başbakanlığa mutfakta kullanılanlar ve ticari taksilerde LPG sübvansiyonunun sürmesi, diğerlerinde ise kalkması önerisinde bulunmasından sonra, Maliye Bakanlığı ile Hazine Müsteşarlığı da, LPG'de devlet sübvansiyonunun tümüyle sıfırlanmasını istedi.

Maliye Bakanlığı Gelirler Genel Müdürlüğü ile Hazineciler, yaptıkları çalışmalarda gerek büyük kaybı ve Tüpraş'ın açmaz içine girmesi, gerekse akaryakıt tüketiminde yaratılan adaletsizliğin giderilmesi için LPG'de daha radikal kararlara ihtiyaç duyulduğunu bildirdiler.

Başlangıçta mutfak ve sanayinin desteklenmesi amacıyla uygulamaya konulan devlet desteği ile çok ucuza satılan LPG'nin son model jip ve otomobillerin de yakıtına dönüşmesi sonucu, giderek boyutları artan bir sorunla karşı karşıya kalındığını belirten Maliye ve Hazineciler, bu konuda şu görüşleri ortaya koyuyorlar:

700 TRİLYON ZARAR

Bugün 1 kg LPG'deki devlet sübvansiyonu 41 bin lira. 12 kilogramlık bir mutfak tüpünde 492 bin lira. Bir miktar vergi de ilave edelim, bu rakam 1 milyon lira dolayında olur. Devlet, 500 bin lira, 1 milyon lira destek sağlayacağım derken, büyük bölümü gerçekten alım gücü yerinde kesimlere trilyonlar veriyor. Bu şekilde devletin vergi kaybı 600-700 trilyon lira.

Diğer yandan ticari taksi ile mutfak tüpleri için ayrı, sanayi ve özel araçlar için ayrı LPG fiyatı belirlenirse, bu defa kaçak kullanım başlayacaktır. Mutfak tüpü için alınan LPG, özel araçların otogazı olacaktır. Bunun tam olarak önlenmesi mümkün değil. Bu nedenle en iyi çözüm, LPG'deki devlet sübvansiyonunu tümüyle kaldırmaktır. Mutfak tüpleri için ihtiyacı olan vatandaşa Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Fonu ya da diğer yollarla katkı sağlanabilir. Vergilerle de LPG'nin şimdiden 1 milyona yaklaşan araçlar için ucuz vergi olmasının önüne geçilebilir. Gerekirse fiyatlardaki artış aşamalı yapılır.

Maliye: Taksi gazından 300 dolar ek vergi alalım

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da, Maliye Bakanlığı'na bir yazı göndererek, LPG konusundaki görüşlerini açıkladı. Yazıda otogaz kullanan ticari araçlardan yılda 300 dolar, özel araçlardan da 500 dolar ek taşıt vergisi alınması önerildi. Türkiye'deki LPG kullanımının otogaz nedeniyle hızla arttığına dikkat çekilen yazıda, 2009 yılında Avrupa'da LPG tüketiminin yüzde 35 artarak 29.3 milyon tona ulaşacağı ve Türkiye'nin 6.8 milyon ton ile Avrupa'nın en büyük LPG tüketicisi olacağı vurgulandı. 1998 yılında 149 bin 862 ton olan otogaz tüketiminin 1999 yılında 410 bin 283 tona yükseldiği, bu yılın Ocak-Mayıs döneminde ise 341 bin524 ton otogaz satıldığı kaydedilen yazıda, 1999'un toplam rakamına bu yılın daha ilk 6 ayında ulaşıldığı belirtildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle