GeriEkonomi Hükümetin sanayiciye nefes aldırma planı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümetin sanayiciye nefes aldırma planı

Hükümet, sanayicileri kredilerin gecikme faizlerinden kurtarmak için ‘Karşılık Kararnamesi’ni değiştirmeye hazırlanıyor. Bankalar mevcut mevzuata göre, taksidi 30 gün içinde ödenmeyen kredi alacağını, hemen temerrüt kapsamına alıyor. Bu durumda, borç katlanarak artıyor, sanayici sıkışıyor. Hükümet, bu süreyi iki aya çıkarmayı planlıyor.

HÜKÜMET, banka borçlarını ödeyebilmek için üretimi durdurma veya dışardan para bulma kıskacına sıkışan reel sektörü rahatlatmak amacıyla ‘Karşılık Kararnamesi’’nde değişikliğe gidiyor. ‘Karşılık Kararnamesi’nde 30 gün içinde borcunu ödemeyen firmaların temerrüde uğrayarak, hesabının ‘tasfiye olunacak alacaklar hesabına’ aktarılmasını öngören maddedeki sürenin en az bir ay uzatılması benimsendi.

Devlet Bakanı Hikmet Uluğbay'ın intihar girişimine bulunduğu geceden birkaç saat önce, Başbakanlık'ta yapılan toplantıda, Karşılık Kararnamesi'nin yeniden elden geçirilmesi ve reel sektöre ‘nefes aldırıcı’ nitelikte değişiklikler yapılması kararlaştırıldı. Karşılık Kararnamesi'nin yanısıra, bankacılık sektörünün diğer sorunlarının da tartışıldığı bu toplantıya sektörü en üst düzeyde temsil eden Bankalar Birliği'nin davet edilmediği öğrenildi.

Hazine Müsteşarlığı, 11 Ocak 1998'den bu yana yürürlükte olan ve kısaca ‘Karışılık Kararnamesi’ olarak anılan ‘Banka Kredilerinin Niteliklerine Uygun Olarak Muhasebeleştirilmesi, Değerlendirilmesi ve Kredi Karşılıkları Hakkında Karar’ da değişiklik hazırlığını başlattı. Hürriyet'e bilgi veren bankacılar, ekonominin olağanüstü koşullardan geçmesi nedeniyle böyle bir değişikliğin gerektiğini vurgulayarak, şu noktaların altını çizdiler:

SANAYİDE CİDDİ KRİZ

Sanayici ciddi bir finansman sıkıntısı içinde. Yurtiçi krediler, kamu açığının kapatılması için devlet kağıtlarına gitti. Yoğun bir rekabet ortamı var. Finansman maliyetinden dolayı, ürün kalitesi çok yüksek olmasına karşın üretim çok pahalı bir hale geldi. Eskiden sattığı malın parasını dışardan üç ayda alabiliyorken şimde parasını altı ayda getirebiliyor.

Yatırımını yapmış, borcuna sadık çok sayıda işletme var. Örneğin, bankadan 1 milyon dolar kredi kullanmış bir firmanın, 30 Haziran'daki dönem faizi için bir aylık süresi var. Temmuz sonuna kadar ödemezse bu borç, temerrüt faiziyle beraber 1 milyon 350 bin dolara çıkıyor. Bu arada borcunu ödemek için piyasadan yüksek faizle borç buluyor. Faizler de tırmanıyor. Buradaki 30 günlük süre 60 güne çıktığında sanayici nefes alacak ama bankanın da bir kaybı olmayacak.

BANKALAR DA İSTİYOR

Bankacılar, Karşılık Kararnamesi'ndeki değişiklik isteğinin, bütün bankaların ortak talebi olarak birkaç ay önce Bankalar Birliği tarafından Hazine'ye iletildiğini bildirdi. Üst düzey bir yetkili bu konuda şunları söyledi:

‘‘Hazine ilk zamanlar bu talebe iki nedenle sıcak bakmadı. (Yabancılara bunu izah etmemiz kolay olmaz) deniyordu. Takipteki alacaklarını süresinin uzatılmasının, banka risklerini perdeleyen bir gösterge olduğu kanıısı hakimde. (Sanayici kurtaralım derken, aktifler batacak) deniyordu. Ama bu yaklaşım son haftalarda değişti.’’
Yorumları Göster
Yorumları Gizle