GeriEkonomi Hükümet yatırım indiriminde geri adım atmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümet yatırım indiriminde geri adım atmadı

Hükümet, yatırım indirimi konusunda geri adım atmadı ve Kurumlar Vergisi Yasa Tasarısı’nın yatırım indirimini kaldıran şekiliyle TBMM’ye sevkedilmesi kararlaştırıldı.

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, "Ya yatırım indirimiyle beraber yüksek oranlı kurumlar vergisini ya da yatırım indirimi olmadan düşük oranlı kurumlar vergisini tercih edecektik. Tasarı ikinci tercihe göre oluşturuldu" dedi.
Şener, Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun dünkü toplantısında, kurumlar vergisindeki yatırım indiriminin de değerlendirildiğini bildirdi. Şener, ilgili bakan, bürokrat ve teknokratların konuyla ilgili olarak değişik görüşler sunduklarını belirterek, "Gelinen nokta itibariyle iki tercihten birini yapmak gerekiyordu. Birincisi yüksek oranlı kurumlar vergisi ve yatırım indirimi tercihi. İkincisi ise düşük oranlı kurumlar vergisi ve yatırım indiriminin bulunmadığı bir sistemdi. Hazırlığı tamamlanan ve TBMM’ye sevkedilecek olan yeni Kurumlar Vergisi Yasa Tasarısı ikinci tercihe göre hazırlandı ve oluşturuldu" dedi.

BAŞBAKAN İSTEMİŞTİ

Kurumlar vergisi kapsamındaki yatırım indiriminin kaldırılmasına TOBB ve benzeri kuruluşların itiraz etmesi üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, tasarısının TBMM’ye sevkedilmesini ertelemiş ve konununun Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun toplantısında değerlendirilmesini istemişti.

YARIM ASIRLIK YASA

Halen yürürlükteki Kurumlar Vergisi Yasası’nın 1949 yılında çıkarılmış bir yasa olduğuna dikkat çeken Şener, bundan yarım asır önce çıkarılmış bir yasayla kurumların vergi yükümlülüklerini düzenlemeye devam etmenin pek sağlıklı bir durum olmadığını ifade ettti.
Kurumlar Vergisi Yasası’nın gelişen dünya koşullarına uygun olarak küreselleşmenin ulaştığı boyutları ve ekonomik dinamiklerdeki değişiklikleri kavrayacak bir yapıya kavuşturulması gerektiğini belirten Şener, yeni tasarının da bu bakış açısıyla hazırlandığını söyledi.
Tasarıyla daha önde 83 olan yasadaki madde sayısının 39’a indirildiğini ifade eden Şener şu bilgileri verdi:
"Sistematik daha düzenli hale gelmiş belirsiz ve itlaflı konulara açıklık kazandırılmıştır. Gelir ve kurumlar vergisindeki muafiyet ve istisnalar daraltılmış, vergi oranı yüzde 30’dan yüzde 20’ye indirilmiştir. Bu yapısı itibariyle gerçekten önemli bir tasarı olarak algılamaktayız. Çünkü yatırımların teşviki ve girişimcilerimizin küresel rekabette ulaşabilecekleri başarı vergi oranlarıyla yakın bağlantılıdır."
Şener, Türkiye’nin kurumlar üzerindeki mevcut vergi yüküyle OECD ülkeleri arasında vergi yükü yüksek ülkeler arasında sayıldığını bildirdi. Türkiye’nin yüzde 30’luk vergi oranıyla 15 ülkeden daha yüksek bir kurumlar vergisi oranına sahip oduğuna dikkat çeken Şener, "Yine kurum kazançları üzerindeki yüklere baktığımızda diğer bazı yüklerle stopajla birlikte değerlendirildiğinde TÜrkiye’deki kurum kazançları üzerindeki yük itibariyle OECD içinde 12’nci sıradayız. Bizden düşük 11 ülke bulunmaktadır" dedi.
Kurumlar vergisi oranının yüzde 20’ye indirilmesiyle vergi oranı Türkiye’den daha düşük 4 ülke kalacağını ve Türkiye’deki oranın 22 ülkeden daha düşük bir düzeye ineceğini ifade eden Şener, şunları söyledi:
"Yeni düzenlemeyle birlikte Türkiye hem yabancılar açısından cazip hale gelecektir. Hem de Türkiye’de iş yapan işadamalarımız kamusal ve vergi yükleri nedeniyle uğradıkları dezavantajdan kurtulacaklar ve rekabet avantajı yakalayacaklardır. Yapılan görüşmeler sonucuda Kurumlar Vergisi Yasa Tasarısı’nın Bakanlar Kurulunda imzalarının tamamanarak biran önce TBMM’ye sevk edilmesi gerektiği kanaatine ulaşılmaştır."

Yorumları Göster
Yorumları Gizle