GeriEkonomi Hükümet, yasayı unutup Özel İşlem Vergisi'ne yüklendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümet, yasayı unutup Özel İşlem Vergisi'ne yüklendi

Uçak biletinde eğitim payı ve özel vergi 9 milyona çıktı

Yasada ‘Özel İşlem Vergisi, Eğitime Katkı Payı’nın yüzde 10'unu geçemez' hükmü varken, hükümet vergi geliri için bunu gözardı etti. Özel İşlem Vergisi tutarları Eğitime Katkı Payı'nın yüzde 100'ü oranında arttı, ama eğitimin payı aynı kaldı. En çarpıcı örnek de uçak

biletinde ortaya çıktı.

HÜKÜMET, vergi gelirlerini artırmak amacıyla, Özel İşlem Vergileri'ni artırırken, Eğitime Katkı Payı'yla ilgili mevzuatı by-pass etti. Böylece, Eğitime Katkı Payı'nın yüzde 10'unu geçemeyecek olan Özel İşlem Vergisi'ni kat kat artırma fırsatı yaratan hükümet, bir gidiş dönüş yurtiçi uçak biletindeki Eğitime Katkı Payı ve Özel İşlem Vergisi'ne toplam 9 milyon liraya çıkardı.

Bu yıl sonunda bitecek Eğitime Katkı Payı ve Özel İşlem Vergisi uygulamaları, Resmi Gazete'nin 30 Kasım 2000 tarihli mükerrer sayısında yayımlanan yasa ile 2 yıl uzatıldı. Bu yasaya göre, Bakanlar Kurulu'nun, Eğitime Katkı Payı'nı 5 katına kadar artırma yetkisi, 10 katına çıkarılırken, Özel İşlem Vergisi tutarının, ödenen Eğitime Katkı Payı tutarının yüzde 10'unu geçemeyeceği de hükme bağlandı.

YASAYA BY-PASS

Ancak Hükümet, 8 Aralık 2000 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 2000/ 1691 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla, yasaya by-pass uyguladı.

Özel İşlem Vergisi tutarlarının artırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre, yasanın ‘‘Ödenecek Özel İşlem Vergisi, ödenen Eğitime Katkı Payı tutarının yüzde 10'unu geçemez’’ hükmü gözardı edildi. 2001 yılı Özel İşlem Vergisi tutarları, eğitime katkı payı miktarlarının yüzde 100'üne çıkarıldı.

Eğitime Katkı Payı tutarları, hiçbir kesintiye uğramadan tümüyle ve doğrudan Milli Eğitim Bakanlığı'na veriliyor ve 8 yıllık kesintisiz eğitim için harcanıyor. Hükümet, kamuoyunda ‘‘deprem vergisi’’ olarak bilinen Özel İşlem Vergisi'ni ise gelir kaydederek, çeşitli biçimlerde kullanabiliyor.

EĞİTİME ARTIŞ YOK

Milli Eğitim Bakanı Metin Bostancıoğlu'na vekaleten Devlet Bakanı Fikret Ünlü'nün imzaladığı Bakanlar Kurulu kararlarıyla, eğitime de büyük darbe indirildi. Hiçbir kesinti yapılmaksızın, tümüyle ve doğrudan 8 yıllık temel eğitime harcanan, Eğitime Katkı Payı tutarları artırılmadı.

Özel İşlem Vergisi tutarları, sabit tutulan Eğitime Katkı Payı tutarları üzerinden yüzde 100'lük artışla hesaplandı. 30 Kasım'da yayımlanan yasaya göre, en çok 2 bin lira ile 3 milyon lira arasında alınması gereken Özel İşlem Vergisi tutarları Bakanlar Kurulu kararıyla birden bire onlarca kat arttı. En düşük Özel İşlem Vergisi 40 bin, en yükseği ise 60 milyon liraya çıktı.

300 BİN YERİNE 6 MİLYON

Bu durumda, gidiş-dönüş uçak biletinden, 1 Ocak 2001 tarihinden sonra, 3 milyonu eğitime katkı payı ve 300 bin lira da Özel İşlem Vergisi olmak üzere toplam 3 milyon 300 bin lira vergi alınması gerekirken, vergi toplamı 3 milyon lirası Eğitime Katkı Payı ve 6 milyon lirası da Özel İşlem Vergisi ile toplam 9 milyon liraya çıkacak.

Yasaya göre, gidiş-dönüş uçak biletinden Eğitime Katkı Payı ve Özel İşlem Vergisi adı altında 3 milyon 300 bin lira vergi alması gereken Hükümet, sadece bir biletten 5 milyon 700 bin lira fazladan vergi almış olacak. Böylece, sadece bir uçak biletinden alınacak 9 milyonluk verginin 3 milyonu, eğitim için harcanacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle