GeriEkonomi Hükümet stopajda geri adım atmıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümet stopajda geri adım atmıyor

Gelir İdaresi Başkanlığı, menkul kıymet araçlarından alınan yüzde 15'lik stopajla ilgili şikayetleri bulunan yabancı banka ve aracı kurulara, “uygulamadan geri adım yok” mesajını verdi.

Dün Gelir İdaresi Başkanlığı'nda düzenlenen ve yabancı bankaların yanı sıra Aracı Kurumlar Birliği, SPK ve İMKB yetkililerinin katıldığı stopaj toplantısında, yabancı bankalar ADR piyasasıyla ilgili sıkıntılarını yeniden dile getirdi.

Menkul kıymetlerden alınan yüzde 15'lik stopaj kapsamına ABD'de ihraç edilip, karşılığında onu temsil etmek üzere satın alınan Türk hisse senetlerinin de dahil edilmesinin ADR piyasasında sorun yarattığını belirten yabancı banka temsilcileri, bu amaçla Stopaj Tebliği'nde değişikliğe gidilmesini istedi. Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, bu tür şikayetlerin kendilerince haklı bulunmadığını belirterek, söz konusu Tebliğ'de bir değişiklik yapılmasını düşünmediklerini bildirdi.

ADR piyasasıyla ilgili uygulamaya dönük bir takım kolaylıklar sağlanabileceğini vurgulayan Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, yabancı banka temsilcilerine, “Çifte Vergilendirme Anlaşmaları çerçevesinde karşılaşılan bazı sorunlara çözüm bulunabilir. Bu konuda size yol gösterebiliriz” dedi.

Bu arada Gelir İdaresi Başkanlığı'ndan bir üst düzey yetkili de, toplantı sonrası şu değerlendirmede bulundu:
“Menkul kıymet araçlarından alınan stopajla ilgili bizim açımızdan bir sorun görünmüyor. Dolayısıyla bu konuda bir geri adım atılması söz konusu değil. Biz, diğer kesimler gibi bu konuda da ilgili taraflarla her zaman biraraya gelip, sorunlarını dinleriz. Dün de bunu yaptık. Önümüzdeki günlerde yeniden biraraya geleceğiz. Tebliğ anlamında, vergi anlamında bir değişiklik olmayacak ama uygulamaya dönük tekrar değerlendirmelerde bulunacağız.”

Yorumları Göster
Yorumları Gizle