GeriEkonomi Hükümet, Sezer'e üç bakan gönderip, ekonomiyi anlatacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümet, Sezer'e üç bakan gönderip, ekonomiyi anlatacak

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in, TBMM'den süratle çıkarılan bazı yasaları veto etmesi ve diğerlerini de beklemeye alması üzerine hükümet, üç bakandan oluşan bir heyeti ‘ekenomiyle ilgili brifing vermek üzere’ kendisine gönderme kararı aldı.

Sezer'e ekenomi brifingi vermek üzere Devlet Bakanları Kemal Derviş, Tunca Toskay ve Yılmaz Karakoyunlu görevlendirdi.

Başbakan Bülent Ecevit, bugün yapacağı haftalık olağan görüşmede Sezer'e Bakanlar Kurulu'nun bu arzusunu iletecek. Ecevit, ayrıca ekonominin içinde bulunduğu durumu da Sezer'e aktaracak. Ecevit'in bu noktada, Tütün Yasası'nın veto edilmesi sonucu ekonomide ortaya çıkan zorlukları da hatırlatması kararlaştırıldı.

Toplantıda, ekonomi ile ilgili bakanlardan bir heyet oluşturarak Sezer'e gönderme fikri de ANAP'lı bakanların önerisi üzerine kabul edildi. Bu görüş diğer bakanlarca da kabul gördü.

TÜTÜN DE GERİ ADIM YOK

Toplantıda Devlet Bakanı Yılmaz Karakoyunlu, Cumhurbaşkanı tarafından veto edilen tütün yasası hakkında bilgi verdi. Karakoyunlu, Cumhurbaşkanı'nın gerekçelerinin sosyal olduğunu belirtince, Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz, ‘‘Hukuki boyutu araştırıldı mı? Hukuki açıdan bir sakınca var mı?’’ diye sordu. Karakoyunlu, yasanın Anayasa Mahkemesi'ne götürülmesi durumunda hukuki bir sorunla karşılaşılmayacağını belirterek, ‘‘Mahkeme sosyal gerekçeler yerine hukuku gerekçelerle karar verir’’dedi.

Karakoyunlu'nun konuşması üzerine bazı bakanlar Tütün Yasası'nda yeniden düzenleme yapılmasını istediler. Tütün bölgesi Bitlis Milletvekili, Devlet Bakanı Safter Gaydalı, ‘‘Cumhurbaşkanı veto ederek bu imkanı vermişken, yasa yeniden gözden geçirilir ve eleştiriler de dikkate alınırsa daha iyi olur’’ dedi. Bazı MHP'li bakanlar da kendisine destek verdi.

Ecevit, yasanın TBMM'den aynen geçirilmesi ve ikinci kez veto edilmesi imkanının ortadan kaldırılması yönünde görüş dile getirdi. Ecevit, hükümetin bu yöndeki gerekçelerinin Karakoyunlu tarafından kamuoyuna anlatılmasını istedi. Bakanlar Kurulu'nda genel eğilim, yasanın hiç bir değişiklik yapılmadan olağanüstü toplantının kararlaştırıldığı 17 Eylül'de TBMM'ye sevk edilmesi ve aynen kabul edilmesi yönünde oldu.

Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp ise tütün alanları için planlanan alternatif ürünler hakkında bilgi verdi. Ecevit'in talimatıyla ‘‘Alternatif Ürün Projesi’’ konusunda Kemal Derviş, Yılmaz Karakoyunlu, Sümer Oral ve Hüsnü Yusuf Gökalp'ten oluşan bir komite oluşturuldu.

Yurtdışına çıkan 50 dolar ödeyecek

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de yurtdışına çıkışta 50 dolar konut fonu uygulamasını öngören yasayı onayladı. Yasaya göre ayrıca vadeli mevduat ve vadeli döviz tevdiat hesabı ile özel finans kurumlarında açılan katılma hesabı sahiplerinden vade sonunda her bir hesap için bankalar ve özel finans kurumlarınca 1 milyon lira özel işlem vergisi tahsil edilecek. Sezer, dün akşam 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu da onaylayarak yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.Yorumları Göster
Yorumları Gizle