GeriEkonomi Hükümet pahalı doğalgazda sözleşmeyi neden yeniledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümet pahalı doğalgazda sözleşmeyi neden yeniledi

Hükümet pahalı doğalgazda sözleşmeyi neden yeniledi
refid:3758822 ilişkili resim dosyası

Anavatan Partisi Hatay Milletvekili Züheyir Amber, 2003 yılında Rusya’dan alınan doğalgaza ilişkin sözleşmelerin yenilenmesine neden gerek duyulduğunu sordu.

Amber, Enerji Bakanı Hilmi Güler tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Amber, bu sözleşmenin Türkiye’ye ne kadar kar sağladığının ve fiyat konusu dışında hangi maddelerin eklendiğinin açıklanmasını istedi. Amber, önergesinde şu sorulara yer verdi:

Şeffaf yönetim, hesap verilebilirlik ilkesi ile aldığımız doğalgaz fiyatları ve sözleşmelerinin bir sır gibi saklanması ne kadar bağdaşmaktadır; bu gizliliğin temel nedeni nedir?

Rusya’dan aldığımız gaz, ülkemizden daha uzak olan Avrupa Birliği ülkelerine bizden ucuz verilirken, bizim ülkemize Romanya’dan sonra en pahalı ücret belirlenmesi; bunun da Bakanlığınız tarafından kabul edilmesinin makul cevabı nedir?

Rusya’dan aldığımız gazın fiyatındaki her 10 dolarlık artışın, ülkemize 200 milyon dolar ek yük getirdiği bilinmektedir. Buna göre, 2025 yılına kadar devam edecek bu sözleşmeyle, ülkemizin soyulmasına daha ne kadar müsaade edeceksiniz?

Ülkemiz, 2006 yılında Rusya’dan ne kadar gaz alacak; bu gazın metreküp fiyatı ne olacaktır? Bu sorumun cevabını başka bir ülkede kriz çıkmadan verebilecek misiniz?

Yorumları Göster
Yorumları Gizle