GeriEkonomi Hükümet, lastik grevini erteledi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümet, lastik grevini erteledi

Lastik iş kolu tarafından 8 gündür sürdürülen grev dün Bakanlar Kurulu kararıyla 2 ay ertelendi. Grev ertelemesiyle ilgili karar Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı.

HÜKÜMET, lastik iş kolunda sürdürülen grevi 2 ay erteledi. Lastik işkolunda sürdürülmekte olan grevin 2 ay süreyle ertelenmesine ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlandı.

Dün Bakanlar Kurulu'nda DİSK'e bağlı Lastik-İş Sendikası tarafıdan Brissa, Pirelli ve Good Year firmalarına bağlı işyerlerinde sürdürülen ve 8'inci güne giren grev gündeme geldi. Görüşmeler sonrasında grevin milli güvenlik bozucu nitelikte görüldüğünden ve hükümetin enflasyonla mücadele programı göz önünde bulundurularak grevin 2 ay ertelenmesine ilişkin kararname dün bakanların imzasına açılarak kabul edildi.

ESK YASALAŞIYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Yaşar Okuyan, bugüne kadar Başbakanlık genelgesi ile çalışan Ekonomik ve Sosyal Konsey'in yasalaştırılmasına ilişkin taslağı, dün toplanan Bakanlar Kurulu'nda üyelere sundu.

Okuyan taslak hakkında bilgi verirken taslağı inceleyen Ecevit, ‘‘Kusura bakmayın ama muhalefetim var’’ dedi. Bunun üzerine tüm gözler Ecevit'e çevrildi. Ecevit'in muhalefetinin, Türkçe kelime kullanımı ve dilbilgisi yanlışları üzerine olduğu anlaşılınca yüzlere gülümseme hakim oldu. Ecevit'in, ‘‘Taslakta bir çok kelime Arapça kullanılmış. Bunları Türkçe yazamaz mıyız? Ayrıca bazı yerlerde noktalardan sonra büyük harf kullanılmamış’’ sözleri, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ten destek buldu. Türk, bazı Arapça kelimelerde de anlam yanlışlığı olduğuna dikkat çekti. Taslağın ‘‘Tasarı Meclis'ten geçtikten sonra yayınlanır’’ maddesi de ‘‘Nerede yayınlanır’’ sorusuna neden oldu? ‘‘Yalova Gazetesi'nde’’ yanıtı, yüzlerdeki gülümsemeyi, gülüşmelere çevirdi. Taslaktaki ‘‘Ekonomik Sosyal Konsey Devlet İhalesi Kanunu'na tabii değildir’’ maddesinin nedeni sorulunca da Okuyan, ‘‘Ben de bilmiyorum’’ yanıtıyla gülüşmelere katıldı.

Bunun üzerine taslaktaki yanlışların giderilmesi için bir komisyon oluşturuldu. Devlet Bakanları Şükrü Sina Gürel, Tunca Toskay ve Çalışma Bakanı Okuyan'dan oluşan komisyonun taslağı, üzerinde bir hafta çalışarak kanun tasarısı şeklinde önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu'na sunması kararlaştırıldı.

HAZİNE'YE TEPKİ

Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Cumhur Ersümer'in, Hazine'nin Enerji Bakanlığı'na gönderdiği ‘‘Akkuyu Nükleer Santral projesine bu yıl garanti verilemeyeceği’’ yazısını okuması toplantıda soğuk hava estirdi. Başbakan Ecevit, koalisyon ortağı parti liderlerinin ardından Bakanlar Kurulu'nun ‘‘nükleer santrala evet’’ demesine rağmen Hazine'nin bu tür tasarrufta bulunmasına ‘‘Hazine Bakanlar Kurulu'nun üzerinde bir kurum mu?’’ tepkisini gösterdi. Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Recep Önal'ın sessiz kalması üzerine Ersümer, konunun özel gündemle başka bir günde ele alınmasını önerdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle