GeriEkonomi Hükümet kıyıları turizmcilere satıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümet kıyıları turizmcilere satıyor

Turizm sektörüne tahsis edilen kıyı ve sahil kesimindeki araziler, bu araziler üzerinde otel, tatil köyü gibi tesisler kurarak işleten tahsis sahiplerine satılıyor.

Turizm Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre, Hazineye ait taşınmaz malların satışını kolaylaştıran yasa kapsamında kıyı ve sahil bölgesinde bulunan yaklaşık 4 milyon metrekarelik bir alanın, buralardaki tesis işletmecilerine satışı öngörülüyor.

Satışı düşünülen alan üzerinde 110 yatırımcıya ait otel, tatil köyü gibi turizm tesisleri yer alıyor. Bu arazilerin büyük bölümü, üzerinde tesis yaparak işleten yatırımcılara 49 yıllığına kiralanmış bulunuyor.

DEĞER TESPİT KOMİSYONLARI OLUŞTURUYOR

Hazine arazilerinin satışını kolaylaştıran yasaya göre, Turizm Bakanlığı'nın tahsis ettiği Hazine arazilerini yalnızca adına tahsis yapılan kişilerin satın alma hakkı bulunuyor.

İllerdeki değer tespit komisyonları, tahsis sahiplerinin yapacağı başvuru üzerine arazilerin değerlerini belirliyecek. Belirlenecek değer üzerinden araziler başvuran tahsis sahiplerine satılacak.

Yapılacak satışta, "üst hakkı sahipleri" olarak anılan bu turizmciler; arazi bedelinin dörtte birini peşin, geri kalanını da iki yıl içinde eşit taksitlerle ödeyerek arazilere sahip olabilecek.

Tahsis sahipleri, kendilerine tahsis edilmiş arazileri almak için başvurmazlarsa daha önce aldıkları 49 yıllık işletme hakları devam edecek. Turizm Bakanlığı, turizm sektörüne 25 milyon metrekare arazi tahsis ediyor. Ancak bu arazilerin büyük bir kısmı, orman arazisi olması nedeniyle satış kapsamı dışında bulunuyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle