Hükümet, kiralık işçi konusunda Gül’ü ikna etti

Nuray BABACAN / ANKARA
08.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün veto ettiği ilk yasa olan Özel İstihdam Büroları, yeniden TBMM gündemine geliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Cumhurbaşkanı ile görüşerek, sendikaların kaygısının doğru olmadığına ikna etti. Dinçer, iş yasasının eşitlik ilkesinin güvence olduğunu belirterek, yasanın değiştirilmeden yeniden Meclis gündemine getirileceğini açıkladı. Sendikalar bu düzenlemeye “kölelik düzeni, amele pazarlarına dönüş” gerekçesiyle karşı çıkıyorlar.
Dinçer, bütçe görüşmelerinin ardından Özel İstihdam Büroları Yasasının yeniden Meclis gündemine getirecek. Hükümetin 250 bin kişiye iş imkanı yaratacağını iddia ettiği düzenleme, mevsimlik tarım işçileri, göçerler, bebek bakıcıları ve gündelikçilere sosyal güvenceyi de kapsamına alıyor.
Gül veto etmeyecek
Gül, Özel İstihdam Büroları kurulmasını amaçlayan ve AB’ye uyum çerçevesinde TBMM’den çıkartılan yasanın, kiralık işçi düzenlemesini içeren birinci maddesini, “Yapılan düzenleme gerçek amacının dışında sonuçlar doğurabilecek ve işçilerin emeğinin istismarı, insan onuruna yakışmayan durumların doğması gibi kanunun amaçlamadığı olumsuz uygulamalara ve çalışma barışının bozulmasına yol açılabilecektir” gerekçesiyle veto etmişti. Gül’ün vetosu ilk kez AKP yönetimince eleştirilmiş ve 250 bin kişiye iş imkanı ve gündelikçi kadınların sosyal güvenceye kavuşmasının engellendiği açıklanmıştı.
Madde ne getiriyor?
Yasanın veto edilen maddesi, özel istihdam bürolarının, mesleki anlamda geçici işçi istihdam etmesine olanak sağlıyor. Maddede, bir iş yerinde geçici sözleşmeyle çalıştırılan işçi sayısının, toplam işçi sayısının dörtte birini geçemeyeceği öngörülüyor. Geçici iş sözleşmesinin 18 ay olması ve bu süreyi aşan şekilde yine geçici olarak “belirsiz süreli iş sözleşmesi” yapılması düzenleniyor.

Sendikacılar Köşk’ü ziyaret etmişti

TÜRK-İş, Hak-İş ve DİSK düzenlemeye karşı çıkarak, Cumhurbaşkanı Gül’ü Çankaya Köşkü’nde ziyaret etmişlerdi. Sendikacılar, işçilerin Özel İstihdam Bürolarınca belirli sürelerle değişik işverenlere kiralanmasının, işçilerin her türlü haktan yoksun ve çok düşük ücretlerle, “İnsan onuruna yaraşır iş” kavramından çok uzak bir biçimde çalıştırılacağını iddia ediyorlar. Özel İstihdam Bürolarının, farklı iş kollarında çalışabilecek işçileri bir araya getireceğinden, bu büroların sendikalaşmayı ortadan kaldıracağı iddia ediliyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı