GeriEkonomi Hükümet de küçülecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümet de küçülecek

Hükümet ‘devleti yeniden yapılandırmak’ amacıyla Meclis'ten yetki isteyecek. Özal'ın 1983'te çıkardığı ‘Devlet bakanlıkları sayısı icracı bakanlıkların yarısını geçemez’ kararı örnek alınıp devlet bakanlıklarının sayısı azaltılacak.

Hükümet, ‘devleti yeniden yapılandırmak’ için, Meclis'ten geniş kapsamlı yetki istemek için dün harakete geçti. Üç ay süreli olması öngörülen ve Cumhurbaşkanlığı ile TBMM'yi dışarda bırakan Yetki Yasa Tasarısı dünkü Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

Hükümet, Meclis'ten yetki alırsa, ‘idari reform’ ve ‘personel reformu’ olmak üzere iki ayaklı bir reorganizasyona gidecek. Kamu kurum ve kuruluşların teşkilat ve personelle ilgili düzenlemelerini içeren yasal değişiklikler, KHK'lerle gerçekleştirilecek.

BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİ

Bu yetkiyle hükümet, belediye gelirlerini artırmak için Emlak Vergisi Kanunu'nda değişiklikten; taneyle ilaç satımının önünü açacak kanuna kadar pekçok yasada düzenleme yapma hakkını elde edecek.

Yetki yasasıyla yapılması planlanan değişikliklerin başında, Köy Hizmetleri, Karayolları ve Devlet Su İşleri gibi, bütçeye dahil kuruluşların bölge müdürlüklerinin kaldırılması geliyor.

Kamunun küçülmesi kapsamında ekonominin tek elde toplanması, bakanlık sayısının azaltılması ve bazı bakanlıkların teşkilatlarının birleştirilmesi de tartışmaya açılacak.

Bu kapsamda, 1983 yılında Turgut Özal'ın Başbakanlığı döneminde çıkarılan ve ‘‘Devlet Bakanlığı sayısı Hizmet Bakanlığı sayısının yarısını geçemez’’ hükmünü içeren yetki yasası örnek alınacak.

IMF'YE ANLATILDI

Ekonomiyle ilgili birimlerin dağınıklıktan kurtarılarak tek bir Ekonomi Bakanlığı çatısı altında birleştirilmesi konusu, önceki gün IMF heyeti ile Devlet Bakanı Mehmet Keçeciler'in görüşmesinde de gündeme geldi. Keçeciler, IMF'nin ‘‘Devlette nasıl reorganizasyon yapmayı düşünüyorsunuz’’ sorusu üzerine, Hazine, Dış Ticaret Müsteşarlığı, DPT, DİE, Gümrük Müsteşarlığı gibi ekonomiyle ilgili birimlerin tek elde toplanabileceği görüşünü paylaşmıştı. Başbakanlık'ın icracı olmaktan çıkıp koordinatör olması gerektiğini de ifade eden Keçeciler, bakanlıklar arası görev tariflerinin de yeniden yapılabileceğini anlattı.

PERSONEL REJİMİ

Yetki yasasıyla devlet personel rejiminde de değişiklik yapılması öngörülüyor. Personeli belirleyen statü ve düzenlemelerin yeni baştan ele alınması halinde, personel rejimi sadeleştirilecek. Personel, genel, katma, özel bütçe personeli gibi çeşitlilik taşımayacak. Aynı işi yapan personel aynı ücreti alacak. Ancak personele ilişkin değişikliklerin KHK ile yapılamayacağı belirtiliyor. Çünkü 57. hükümetin daha önce aldığı yetki yasası çerçevesinde irticai faaliyetlere karışan memurların görevden alınmalarına ilişkin KHK, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle