Hükümet bastırdı, Sanofi geri adım attı

Hürriyet Haber
25.09.2012 - 17:10 | Son Güncelleme:

Daha önce 2015’e kadar 2 bin 500 kişiyi işten çıkartacağını açıklayan ilaç şirketi Sanofi, hükümetten gelen baskı nedeniyle geri adım attı. Sanofi 2 bin 500 yerine yaklaşık 900 kişiyi işten çıkartacağını açıkladı.

Sürekli artan işsizlik oranı nedeniyle başı dertte olan Fransız hükümeti, Sanofi’yi ve Fransız otomobil firması Peugeot Citroen’i işten çıkartma planları nedeniyle eleştirmişti.

Fransa Sanayi Bakanı Arnaud Montebourg, gazetecilere yaptığı açıklamada Sanofi’nin, ‘hükümetin isteği üzerine’ işten çıkarmayı planladığı kişi sayısını düşürdüğünü söyledi. Montebourg, “Para kazanan bir şirket, durumu sıkıntıda bir şirket gibi davranamaz” dedi.

Öte yandan Sanofi’den yapılan açıklamada, grubun Fransa’daki herhangi bir merkezini taşımayı ve kapatmayı planlamadığı belirtildi. Bu açıklamaya rağmen Tolouse’daki kanser araştırma merkezinin geleceği belirsizliğini koruyor.

Dünya genelinde yaklaşık 110 bin çalışanı bulunan Sanofi, Fransa’da Total’den sonra piyasa değeri en yüksek 2. firma konumunda.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı