GeriEkonomi Hükümet 2B'yi yeniden gündeme getiriyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hükümet 2B'yi yeniden gündeme getiriyor

Kısaca 2B olarak adlandırılan “Orman vasfını yitiren arazilerin satışına” ilişkin çalışmaların, önümüzdeki günlerde yeniden gündeme gelmesi bekleniyor. Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, "O işin arkasını bırakmış değiliz" dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, “2B kapsamındaki arazilerin satışı ile çevreye” ilişkin sorularını yanıtlarken, 2B kapsamındaki arazilerin satışıyla ilgili, üniversiteler, sivil toplum kuruluşları ve hukukçularla yaptıkları yaptıkları çalışmaların tamamlandığını, Ekim başında konuyla ilgili bir açıklama yapacaklarını söyledi.

Bakan Pepe, , “yasa tasarısını Meclise mi sunacaksınız” sorusu üzerine, “onunla alakalı. Yasa mı olacak, anayasa değişikliği mi olacak, hangisi olacaksa” ifadesini kullandı.

Orman vasfını yitirmiş arazilerin satışından, hükümetin göreve geldiğinde büyük gelir beklediğinin hatırlatılması üzerine Pepe, ”öyle ama tabii onu maalesef Sayın Cumhurbaşkanı geri iade edince, öyle bir kaynağı kullanma imkanı olmadı. Ancak o işin arkasını bırakmış değiliz” dedi.

2B NEDİR?

2B, 6831 Sayılı Orman Kanunu'nun 2. Maddesi B Bendi için kullanılan bir kısaltma. Bu tabir, orman vasfını yitirmiş araziler için kullanılıyor.

Bir başka ifadeyle, orman vasfını yitirmiş, kadastro marifetiyle orman alanları dışına çıkartılmış, bir daha geri kazanılamayan ve ıslah edilemeyen araziler, 2B olarak tanımlanıyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle