GeriEkonomi Hububat ihracatı 1.9 milyar dolara ulaşacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hububat ihracatı 1.9 milyar dolara ulaşacak

2011 yılını 1.65 milyar dolarlık ihracat rakamı ile kapatan İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2012 yılında bu rakamı 1.9 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

Sektörün 2011 yılını değerlendiren ve 2012 yılı beklentilerini açıklayan İstanbul Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Mete, birlik olarak geçen yılı 1.65 milyar dolarlık ihracat ile kapattıklarını söyleyerek, “Sektör ihracatının yaklaşık üçte birini gerçekleştiren Birliğimiz sektördeki ihracat artışına paralel olarak 2010 yılına göre yüzde 29 oranında bir artış gösterdi. Bu dönemde ülkemizin toplam ihracatı ise 114 milyar dolardan bu yıl 134,6 milyar dolara ulaşmış ve yüzde19’luk bir artış göstermiştir” dedi. Sektördeki ihracat oranının genel ihracat artışından yüksek olduğuna dikkat çeken Zekeriya Mete, “2012’de sektör ihracatımızın 6,5 milyar dolara, Birliğimiz ihracatının 1,9 milyar dolara, genel ihracatın ise 150 milyar dolara ulaşacağını öngörüyoruz” dedi.

 

“Başarının sırrı koordineli bir şekilde çalışmak”

 

Türkiye’nin yaşanan küresel ekonomik krizi birçok ülkeden daha once atlattığına dikat çeken Zekeriya Mete, buradaki başarının önemli bir kısmının Türk ihracatçılarına ait olduğunu vurguladı. Zekeriya Mete, “Bilindiği üzere 2011 yılında dünya halen etkileri devam eden ekonomik krizle boğuşurken bu süre içinde ülkemiz ihracat performansının yüksek olması ihracat camiasında bulunan biz neferlerin özverili çalışmasının semeresi olduğu kadar hükümetimizin bölgesinde bir istikrar ve güven ortamı sağlayan dış politikadaki başarısı ile de yakından ilgilidir. Bu çerçevede ihracat eşgüdümünü sağlayan kurumlarımız Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ekonomi Bakanlığımızın koordineli çalışmaları ile ülkemiz dünya ile entegre olmuş, ihracatçılarımızın ufku açılmış ve uluslararası piyasalarda rekabetçi bir yapıya kavuşmaları sağlanmıştır” diye konuştu.

 

200’ün üzerindeki ülkeye ihracat yapılıyor

 

Emek yoğun bir sektör olduklarını ve yüksek seviyede istihdam sağladıklarını açıklayan Zekeriya Mete, 200’ün üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini bildirdi. Zekeriya Mete, “Birbirinden çok farklı konjonktür yaşanan bu ülkelere ihracat yapan ihracatçımız ise gerçek bir övgüyü hak etmektedir. Doğru malı uluslararası standartlarda ve rekabetçi bir fiyatla üretmek ve dünyanın her köşesinde pazarlamak hiç durmadan çalışmayı gerektirir” dedi. 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için çaba gösterdiklerine dikkat çeken Zekeriya Mete, “Kamu ve özel sektör arasında yakalanan bu uyumlu ortamın devam etmesi durumunda 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefinin rahatlıkla yakalanabileceğine inancımızı koruyoruz. Birliğimizin 2012 yılı ihracat hedefi olan 1,9 milyar dolara ulaşmak için bu yıl yine canla başla çalışacağız. Uluslar arası piyasalarda yaşanan siyasi ve ekonomik çalkantılara rağmen hedefimize doğru ilerleyeceğiz” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle