GeriEkonomi HSBC: Türkiye’de artık kriz çıkmaz, biz iki kat büyürüz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

HSBC: Türkiye’de artık kriz çıkmaz, biz iki kat büyürüz

HSBC: Türkiye’de artık kriz çıkmaz, biz iki kat büyürüz
refid:3857452 ilişkili resim dosyası

Türkiye’de bir daha kriz olmasını beklemediklerini söyleyen HSBC Holding PLC Başkanı Sir John Bond, "Biz Türk insanına ve Türk ekonomisine güveniyoruz, bu nedenle Türkiye’deki yatırımımızı iki katına çıkartacağız" dedi. Satınalma yapmadan kendi bankalarına yatırım yaparak büyüyeceklerini belirten Bond, "Türkiye’nin geleceğinde istikrar ve büyüme görüyoruz" dedi.

KISA bir süre sonra Vodafone’nun başkanlığını üstlenecek olan HSBC Holding PLC Yönetim Kurulu Başkanı Sir John Bond, "Türkiye’de bir daha kriz çıkmaz. Biz Türk insanına ve Türk ekonomisine güveniyoruz. Bu nedenle Türkiye’de ki yatırımımızı iki katına çıkartacağız" dedi. HSBC Holding PLC’nin Türkiye’de düzenlediği yönetim kurulu toplantısının ardından konuşan Sir John Bond, gelecek 5 yılda Türkiye’deki fiili varlıklarını ikiye katlayacaklarını açıkladı. "Yatırım planımız Türkiye’ye olan güvenimizi gösteriyor" diyen Bond, şöyle konuştu: "Türkiye çok önemli ekonomik başarılar yakaladı. Türkiye’ye 2001 krizi sırasında yatırım yaptık ve asla pişman olmadık. Türkiye’nin yakaladığı istikrar ve büyüme ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Türkiye’nin geleceğinde istikrar ve büyüme görüyoruz. Türkiye’de asla kriz çıkmaz."

DEV HEDEFLERE YÜRÜYORUZ:

"Büyüme için ne kadar harcama yapacaksınız?" sorusuna, "Ne kadar gerekiyorsa o kadar, sınır yok" yanıtını veren Bond, müşterilerine en iyi hizmeti sunabilmek amacıyla hizmet kanallarını daha geliştireceklerini kaydetti. Bond, "Küçük adımlarla başladığımız bir yolda bugün dev adımlarla dev hedeflere doğru koşmaya başlamaktan çok mutluyuz. Türkiye’de 10 milyon dolarla başlayan kredi hacmimiz bugün 2.3 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır" diye konuştu. HSBC Holding PLC CEO’su Stephen Green de, "Türkiye’nin geçtiğimiz yıllarda yakaladığı büyüme oranlarının devam edeceğini düşünüyoruz" dedi.

SATIN ALMA PLANLARDA YOK:

Sir John Bond, Türkiye’de banka satın almayı düşünüyormusunuz" sorusuna. "Hayır düşünmüyoruz, açıkladığımız gibi kendi bankamıza yatırım yaparak büyüyeceğiz" yanıtını verdi. "Türkiye’de tekrar bir kriz çıkar, banka fiyatları düşerse ne yaparsınız?" sorusuna ise Bond, "Tabii kimse geleceği tam olarak bilemez ama bizim Türkiye’de yeni bir baka satın alma planımız yok" yanıtını verdi.

YABANCI TEHDİT DEĞİL:

Sir John Bond, "Türkiye’de yakın zamanda yerli banka kalmayacak deniyor, yabancı bankalar Türk bankaları için tehdit oluşturuyor mu?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Bu çok tartışılan bir konu. Bazı yerlerde yabancı bankalar yerlerde az, bazı yerlerde çok. Örneğin Yeni Zelanda’da bankacılık sisteminin tamamı yabancıların elinde. Ancak ortada bir gerçek var. Yabancı bankalar ve şirketler ancak bulundukları ülkeye katkı sunarlarsa yaşayabilir. Ülke ekonomisi kötüyse yabancının da durumu kötü olur. Biz de Türkiye’de bu felsefeye uygun hareket ediyoruz."

200 YENİ ŞUBE, 4 BİN ÇALIŞAN:

HSBC, gelecek 5 yılda Türkiye’de 2 kat büyüyeceğini ve 4 bin genci bankacı yapacağını duyurdu. Banka, Türkiye’de şu anda 159 olan şube sayısını 5 yılda 350’nin üzerine, 4 bin olan çalışan sayısını 8 bine, bireysel müşteri sayısını 6 milyona, kredi verdiği KOBİ sayısını 280 bine çıkartmayı hedeflediğini açıkladı. Türk ekonomisi ve Türk çalışana övgüler yağdıran Sir John Bond, şunları söyledi: "2001 krizinde Demirbank’ı satın alarak o dönemin en büyük yabancı sermaye yatırımını yapmamızda Türk insanının yetenek, beceri, birikim ve çalışkanlığını dikkat aldık. O dönemde tüm göstergeler olumsuzdu. Ancak bizim için ekonomik göstergeler bir ülkenin ekonomik değerini ölçmek için yetersizdir. Bir ülkenin gerçek zenginliğinin ölçüsü o ülkenin insanlarıdır. Biz buna yatırım yaptık. Ne kadar haklı olduğumuzu zaman gösterdi."

İstikrar devam ettikçe taşlar yerine oturacak

SIR Bond, bir gazetecinin "Siz Türkiye için çok pembe bir tablo çiziyorsunuz. Ancak ihracatçılar sürekli olarak üretim maliyetlerinin yüksekliği ve ihracatçının rekabet gücünün düştüğünden bahsediyor, bu durumu nasıl açıklyorsunuz" sorusunu, "Bu konuyu benden daha iyi bilir" diyerek, Piraye Antika’nın yanıtlamasını istedi. Antika ise şu yanıtı verdi: "Türk ekonomisi büyük bir değişim sürecinden geçiyor. Bu değişme bazı kesimler hemen uyum gösteremedi. Aslında bu doğal bir şey. İhracatçılar tüm şikayetlerine rağmen çok iyi gidiyor ve satış rekorları kırıyor. Ekonomi istikrar devam ettikçe taşlar yerine daha iyi oturacaktır." Bond ise açılış konuşmasında, Türkiye’nin rekabet gücüne de değindi.

Türk KOBİ’leri de HSBC’nin ilgi alanında

HSBC
Holding PLC Başkanı Sir John Bond, "HSBC dünya çapında 2.5 milyon KOBİ’ye hizmet veriyor, dünyada en fazla KOBİ müşterisi olan banka" derken, HSBC Türkiye Genel Müdürü Piraye Antika da 5 yılda gerçekleşecek büyüme programının temel hedefinin daha fazla mudi ile buluşmak ve daha fazla KOBİ kredisi vermek olduğunu söyledi. Antika, bu konuda şöyle konuştu: "Şurası bir gerçek ki, HSBC’nin Türkiye’deki kurumsal bankacılık operasyonu daha çok orta ve büyük şirketlere hizmet veren bir yapıdaydı. Bu gün de size açıkladığımız gibi, artık KOBİ’lere gideceğiz. Ancak bu şirketlere hizmet verebilmek için bankaların farklı bir risk yaklaşımı geliştirmesi gerekiyor. Bunun için özel bir risk yönetimi yazılımı hazırlıyoruz ve risk yönetimi sistemi ile problemleri çözmeyi düşünüyoruz."

Bin üniversiteliye burs

HSBC Grubu, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) vasıtasıyla burs verdiği Türk üniversite öğrenci sayısını bine çıkardı. İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde düzenlenen törenle HSBC Holding Yönetim Kurulu Başkanı John Bond’un eşi Elizabeth Bond, bin öğrenciye verdikleri burs miktarını gösteren sembolik çeki ÇYDD Başkanı Türkan Saylan’a sundu. Bond, HSBC’nin eğitimi genç bir insanın alabileceği en iyi hediye olarak değerlendirdiğini belirterek, "HSBC, eğitimle ilgili girişimlere destek verme konusunda uzun bir rekora sahip. Burs verdiğimiz öğrenci sayısını 500’den, bine çıkartıyoruz" dedi.

Vodafone’a Türk insanını anlattım

HSBC
Holding’te yürüttüğü Başkanlık görevinin yanısıra Vodafone’da da Yönetim Kurulu üyesi olan Sir John Bond önümüzdeki mayıs ayında Telsim ihalesini de kazanan uluslararası GSM devi Vodafone’da Başkan olarak göreve başlayacak. Bond, İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında, "İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, yakında başkanı olacağınız Vodafone’un Türkiye’de yatırım yapmasında etkili olduğunuzu söyledi. Siz bu konuda etkili oldunuz mu?" sorusuna şu yanıtı verdi: "Hayır, doğrudan etkili olmadım. Ben Vodafone’da icra yetkisi olmayan yönetim kurulu üyesi pozisyonundayım. Bu nedenle onlara sadece Türkiye’yi ve Türk insanının ne kadar çalışkan olduğunu anlattım.’’

Yorumları Göster
Yorumları Gizle