HSBC’de ticari kredilerin yüzde 30’u KOBİ’lere gitti

Hürriyet Haber
10.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

HSBC Bank A.Ş. İşletme Bankacılığından Sorumlu Grup Başkanı Erol Sakallıoğlu, KOBİ’lere sunulan hizmet yelpazesini genişletecek ve ekonomiye desteğini artarak südüreceklerini söylerken, şu anda toplam ticari kredilerin yüzde 30’unu KOBİ’lere kullandırklarını açıkladı.

Sakallıoğlu, HSBC’nin bu konuda verdiği çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:
1 milyar TL’lik nakit
? HSBC Bank A.Ş. İşletme Bankacılığı bünyesinde halen 160 bin üzerinde müşteri bulunmaktadır. Bu firmaların içerisinden kredi kullanım ihtiyacı içinde bulunanlara Eylül 2009 itibarı ile 1 milyar TL’nin üzerinde üzerinde nakit kaynak aktarımı sağladı. HSBC Bank A.Ş’nin toplam ticari kredi hacminin yüzde 30’unu KOBİ’lere kullandırılan krediler oluşturuyor.
KOBİ’lere özel uygulama
* “Dünyanın Yerel Bankası” sloganına uygun olarak içinde bulundukları sektör ve firmalarının büyüklüğüne uygun olarak kendilerine özel bir yaklaşım ile karşılaşıyorlar. KOSGEB kredilerine faiz iadesi ile ek imkan yaratılarak KOBİ’lere sağlanan destek, KOBİ’lere özel sektörel paketler, yurtdışı bağlantılı ticarette firma özelinde alıcı satıcı ilişkisinin kurulmasını sağlayan dış ticaret hizmetleri KOBİ’lere yönelik özel uygulamalar arasında yer alıyor.
Uzun soluklu çalışmalar
* Kriz ortamında sıkıntılar yaşayan KOBİ’ler ile, bu sıkıntıları aşmaya yönelik olarak ortak hareket ettik, yeni ödeme planları ve benzeri destekler ile firmalar ile olan uzun süreli çalışma arzumuzu koruduk. Önümüzdeki dönemde de bugüne kadar yaptığımız gibi KOBİ’ler ile uzun soluklu çalışmalar yapmaya devam edeceğiz. HSBC’nin çalıştığı firmalarla karşılıklı güven üzerine kurulmuş ilişkisi çerçevesinde mevcut portföyümüz ile daha derin çalışma zemini yaratmayı ve yeni firmalar ile benzer çalışma yapmayı hedeflemekteyiz.
Hızla yükselecek
Piyasada yaşanan daralma çerçevesinde HSBC Bank A.Ş, tedbirli iyimserliğini korumuş ve hedeflerine ulaştı. Son dönemde kredi hacimlerinde görülen yükselişle 2009 yılındaki olumlu trendin korunacağına ve mevcut kaynak aktarımlarının mevcut duruma göre hızla yükseleceğini öngörüyoruz.
* 2010 yılı içerisinde de altyapıya yönelik çalışmalar devam edecek olup, firma ihtiyaçlarını daha yüksek bir otomatizasyonla karşılanarak, servis kalitesinin daha hızlı ve kaliteli olması sağlanacak. HSBC’nin müşteri odaklı yaklaşımı, dış ticaret, krediler gibi konulardaki geniş deneyimi, hızlı ve çözüme yönelik yaklaşımını destekleyen bu uygulamalar, banka firma ilişkisini daha da derinleştirecek.

Kayıtdışılık büyümeyi engelliyor

EROL Sakallıoğlu, “Şirketler vergi yükünden kurtulmak amacı ile kayıtdışına yönelirken, bunun bir sonucu olarak mali sisteme kendilerini yeterince kabul ettirememekte ve doğal olarak mali sistemi yeterince kullanamamakta” derken, sözlerine şöyle devam etti: “Bunun sonucunda, büyüme için gerekli dış finansmanı sağlamada yetersiz kalan KOBİ’ler, üretkenliklerini artırabilme becerilerini kısıtlamakta, yeterince büyüyememekte, ekonominin temel taşı olmaları kimlikleri ile de bu durumun tüm ekonomi için hız kesici bir sarmala dönüşmesine sebebiyet vermektedirler. Diğer yandan, şirketler kayıtdışı ekonomide kalmak yerine, profosyonel yönetim tarzı ve şeffaf finansallar ile tüm gider ve gelirlerinin kayıt altına alınması sonucunda uzun vadede hem kendileri hem de ülke ekonomisi için çok daha sağlıklı sonuçlar elde edebilecektir. KOBİ’lerin iyi kredi derecesinin oluşması ve dolayısı ile daha düşük maliyetli dış kaynak sağlamaları için, şeffaf yönetim, seffaf finansal raporlama, güçlü özkaynak, risk yönetimi, iç denetim ve kurumsal yönetişim ilkeleri gibi kavramları benimsemesi ve uygulaması gerekmektedir.”

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı