GeriEkonomi HP, Türkiye’de ‘yazılım’ı sevdi, merkezi büyütmek için araştırma başlattı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

HP, Türkiye’de ‘yazılım’ı sevdi, merkezi büyütmek için araştırma başlattı

HP, Türkiye’de ‘yazılım’ı sevdi, merkezi büyütmek için araştırma başlattı
refid:13574493 ilişkili resim dosyası

Türkiye’de 6 ay önce kurdukları yazılım inovasyon merkezinin sonuçlarından çok memnun kaldıklarını belirten HP Yazılım ve İş Çözümleri Avrupa, Ortadoğu ve Asya Başkan Yardımcısı Steen Lomholt-Thomsen, “Merkezi büyütmek istiyoruz. Başka üniversitelerde ve diğer şehirlerde de benzer merkezleri kurmak için araştırmalar yapıyoruz” dedi.

BİLGİ teknolojisi şirketi HP, İstanbul’da açtığı yazılım inovasyon merkezinden elde ettiği araştırma sonuçlarından memnun kalınca, merkezi 2010 yılında genişletme kararı aldı. HP Yazılım ve İş Çözümleri Avrupa, Ortadoğu ve Asya Başkan Yardımcısı Steen Lomholt-Thomsen, Türkiye’de yatırım yapmaya devam ettiklerini belirterek, “İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) 6 ay önce kurduğumuz inovasyon merkezinin geliştirdiği projelerden çok memnun kaldık. Başka üniversitelerde ve diğer şehirlerde de benzer merkezleri kurmak için araştırmalar yapıyoruz” dedi. İTÜ’yle işbirliklerinin iyi sonuç verdiğini aktaran Lomholt-Thomsen, “İnovasyon merkezini kuralı altı ay oldu. HP’nin bölgedeki ilk yazılım inovasyon merkezi. Araştırma projelerini nasıl genişletiriz diye bakıyoruz. 2010 yılında ya da daha ileriki yıllarda merkezi genişleteceğiz” diye konuştu.
2010’da büyüme
Türkiye’nin kendileri için kritik pazar olduğunu dile getiren Lomholt-Thomsen, “Diğer ülkelerdeki müşteri deneyimlerini de buraya getiriyoruz. Diğer ülkelerle de benzerlikler var. Türkiye pazarından memnunuz 2009’da pazar payımız iyiydi. 2010’dan da iyi sonuçlar bekliyoruz” değerlendirmesini yaptı.
Ar-Ge’de büyüyecek
HP Türkiye Yazılım Grup Müdürü Tayfun Topkoç, araştırma-geliştirmeye daha fazla yatırım yapacaklarını ve Türkiye’deki inovasyon merkezi sayısını artıracaklarını kaydederek, şöyle konuştu: “İnovasyon merkezindeki projelerde ABD, İsrail ve Rusya’yla işbirliği halinde çalışılıyor. İki projeyle ilgili ortak çalışmalar var. Alınan iyi sonuçlar sonrasında bu merkezin genişletilmesi düşünülüyor. Endüstri alanındaki özel projeler burada inceleniyor. Bu merkez HP için iyi bir yatırım oldu. Yazın üç öğrencinin burada dört ay boyunca devamlı istihdam edilmesi düşünülüyor. Şu anda sekiz bilgisayar mühendisliği öğrencisi çalışıyor. Bu yaz üç öğrenci de dört ay boyunca istihdam edilecek.”

Bilgi teknolojileri maliyetleri düşürdü

HP Avrupa Ortadoğu ve Afrika Yazılım ve İş Çözümleri Direktörü Anas Jwaied, Türkiye’de bilgi teknolojisi sektörünün yüzde 80 donanım, yüzde 20 oranında yazılım odaklı olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: “Krizde firmalar bilgi teknolojileriyle maliyetlerini nasıl düşürebileceklerini gördüler. Operasyonel verimlilikleri arttı. Krizden bu nedenle çok fazla etkilenmedik. Geçen yıl sektörün büyümesine liderlik ettik. Bu yıl Türkiye pazarında da büyüme beklentimiz var. KOBİ’lere yatırım yapıyoruz. Bu alanda büyük büyüme bekliyoruz.”       

Bölgedeki ilk Ar-Ge merkezi

TÜRKİYE’de 20. yaşını kutlayan HP, Türkiye ve Ortadoğu, Akdeniz ve Afrika(MEMA) ayağında bir ilk olma özelliğini taşıyan HP İTÜ Yazılım İnovasyon Merkezi’ni İstanbul Teknik Üniversitesi’nin Maslak’taki kampüsünde
6 ay önce açtı. HP Laboratuvarları’nın deneyim ve bilgi birikiminin yansıtıldığı HP İTÜ Yazılım İnovasyon Merkezi’nin, Türkiye’yi MEMA bölgesindeki en önemli Ar-Ge üssü olarak konumlandırması hedefleniyor. Merkez, tüm bu bölgeler için daha hızlı ve daha güçlü yazılımların geliştirilmesinin yanı sıra iş dünyasına yönelik teknolojik çözümler de üretecek.
İTÜ’de master ve doktora eğitimlerine devam eden öğrenciler, İTÜ öğretim üyeleriyle birlikte geliştirdikleri yazılım çözümlerini MEMA bölgesindeki ülkelere ihraç edebilecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle