GeriEkonomi Houston'da Dünya Enerji Zirvesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Houston'da Dünya Enerji Zirvesi

Enerjinin sürdürülebilir arz ve kullanımını teşvik etmek amacıyla 1923 yılında Londra'da kurulan Dünya Enerji Konseyi'nce, üç yılda bir düzenlenen Dünya Enerji Kongresi'nin 17'ncisi bugün ABD'nin Houston Kenti'nde başlıyor. Dünyanın en geniş katılımlı kongresi olma özelliğini taşıyan Dünya Enerji Kongresi'ne, devlet başkanları, enerji bakanları, uluslararası organizasyonların enerjiyle ilgili üst düzey yetkililerinden oluşan 5 bin ile 8 bin arasında delege katılıyor.

Türkiye, 13-18 Eylül tarihleri arasında ABD Houston'da düzenlenecek 17. Dünya Enerji Kongresi'ne, 30'u kamu, 30'u özel sektörden olmak üzere 60 kişilik bir heyetle katılıyor. Kongreye paralel olarak sergi alanı içinde bir ‘‘Türkiye Pavyonu’’ kurulmuş durumda.

Dünya Enerji Konseyi, ticari amacı olmayan, hükümetler dışı, uluslararası bir organizasyon. Halen Türkiye'nin de dahil olduğu 95 ülke, Konsey'in üyesi. Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Bakanlar Kurulu kararıyla 1949 yılında kuruldu.

ERSÜMER KONUŞACAK

Kongre'de bir konuşma yapacak olan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Cumhur Ersümer'in, ABD Başkanı Bill Clinton'ın enerji işlerinden sorumlu danışmanı Büyükelçi Richard Morningstar ile de bir görüşme yapması bekleniyor. Bu arada Türkiye'deki gerek elektrik, gerekse petrol ve gaz sektöründeki yatırımlara ilgi duyan firmalardan, UNOCAL, Amoco, Mobil, Sotene-Webster, Shell, Alstom, Conoco, Siemens, Pasific Corporation ve Bechtel firmaları ile görüşmeler yapılacak.

5. Türk-ABD Ortak Enerji Grubu'nun da bu kongre kapsamında biraraya gelerek iki ülkenin ortak enerji projeleri üzerinde müzakere yapacak. Aynı akşam Ersümer bir resepsiyon verecek. Türk yetkililerinin bu Kongre'de, 2000 yılında toplanacak olan Dünya Petrol Kongresi'ne evsahipliği yapma arzusunu iletecekler.Yorumları Göster
Yorumları Gizle