GeriEkonomi Hopa'da petrol aranacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hopa'da petrol aranacak

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve BP Petrol Arama Ortak Girişimi tarafından yürütülen Doğu Karadeniz Arama Sondaj Projesi kapsamında, Hopa açıklarında ilk sondaj kuyusunun delinmesine Haziran ayında başlanacak.

TPAO-BP Petrol Arama Ortak Girişimi, Doğu Karadeniz arama sondaj projesine ilişkin hazırlanan Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) raporunu, bugün Ankara Sheraton Oteli'nde düzenlenen basın toplantısı ile açıkladı.

Toplantıda konuşan TPAO Arama Grup Yardımcısı Mustafa Aydın, TPAO'nun ekonomik ve stratejik ortağı BP ile yapılan ortaklık anlaşması sonucu, 2001 yılında Karadeniz'in potansiyelini ortaya çıkarmak için çalışmalara başlandığını hatırlattı.

Aydın bu kapsamda, Doğu Karadeniz'de 2002 yılında 2 boyutlu, 2003 yılında da 3 boyutlu sismik incelemenin başlandığını, 2004 yılında da bu verilerin ayrıntılı olarak incelendiğini ve sonunda Hopa-1 kuyusunun bu yıl ortalarında delinmesine karar verildiğini söyledi.

Hopa-1 kuyusunun delinmesiyle, bölgede 'ticari değere sahip miktarda petrol ya da gazın olup olmadığının' belirleneceğini anlatan Aydın, bu çalışmanın aynı zamanda erişilmesi beklenen 4.600 metrelik derinlikle, Karadeniz'de ilk derin deniz sondajı olacağını, çalışmanın yaklaşık 4 aylık sürede tamamlanmasının beklendiğini bildirdi.

SONDAJ GEMİSİ, MEKSİKA KÖRFEZİ'NDEN GELECEK

Hopa-1 kuyusu için Meksika Körfezi'nden gelecek olan “GSF Explorer” adlı sondaj gemisinden faydalanılacağını belirten Aydın, 123 gün çalışacak geminin, Türkiye boğazlarından geçerken çevreye hiç bir zarar vermemesi için gerekli tedbirlerin alınacağını söyledi.

KUYU, HAMSİYİ OLUMSUZ ETKİLEMEYECEK

Bu arada Doğu Karadeniz Arama Sondaj Projesi için yapılan Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) çalışmasını açıklayan BP Exploration Turkey Çevre Müdürü Jorge Leon ise çevreye hiç bir şekilde zarar vermeden projeyi tamamlamak için, bölgenin biyolojik, kimyasal ve sosyal açıdan çok detaylı olarak incelendiğini söyledi.

Kuyunun açılacağı bölgede en çok hamsi ve çaça balıklarının görüldüğünü, ancak kuyunun bu balıklara herhangi bir etkisinin bulunmadığı belirtildi.

Proje için öngörülen bütçe 100 milyon dolar olarak belirlenirken, ilk kuyu delindikten sonra, ikinci kuyunun delinip delinmemesine karar verilecek


Yorumları Göster
Yorumları Gizle