Honda'dan ez az yakıt tüketen oto

Hürriyet Haber
07.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

japonya'nın üçüncü büyük motorlu araç üreticisi Honda, son derece az yakıt tüketen ve çevreyi az kirleten bir teknoloji geliştirdiğini açıkladı. Honda tarafından yapılan açıklamada, ‘‘Entegre Motor Destekleme Sistemi’’ adı verilen yeni teknolojinin kullanıldığı otomobillerin, bu yıl sonunda piyasaya sürüleceği kaydedildi.

Sistemde bulunan bir motor ve bataryanın, 1 litrelik benzin motorunun ateşlenmesini sağladığı belirtilen açıklamada, yeni teknolojinin kullanıldığı otomobillerin, bir litre benzin ile 35 kilometre gidebileceği bildirildi. Bu mesafenin, benzinli otomobillerde dünyadaki en uzun mesafe olduğu kaydedildi.

YÜZDE 40 DAHA HAFİF

Honda'nın açıklamasında, kaportasında alüminyum kullanılacak olan otomobillerin çelik kullanılan otomobillerden yüzde 40 oranında daha hafif olacağı, bunun da benzin tüketiminin düşmesine katkıda bulunduğu belirtildi. Yeni otomobillerin ekzoz emisyonunun, olması gerekenden çok daha temiz olacağı kaydedilen açıklamada, şirketin yeni katalitik konvertör geliştirdiğini ve bunun toksik egzoz dumanını nötralize ettiği bildirildi.

Açıklamada, böylece Japonya'daki düzenlemeler çerçevesinde gelecek yol için öngörülen emisyon oranının yüzde 50 altına düşüleceği kaydedildi. Dünyada, çevreyi korumak amacıyla, otomobillerin yol açtığı kirliliği azaltmanın yolları aranıyor.Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı