GeriEkonomi Hollywood’da kuralları değiştiriyor 60’ında gişe rekoru kırıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hollywood’da kuralları değiştiriyor 60’ında gişe rekoru kırıyor

Hollywood’da kuralları değiştiriyor 60’ında gişe rekoru kırıyor
refid:13318338 ilişkili resim dosyası

Amerikan Vanity Fair Dergisi, botokssuz yüzüyle 60 yaşında gişe rekoru kıran Meryl Streep’in başarısının sırrını araştırdı. Streep’i son sayısında kapağa taşıyan dergiye göre, Meryl Streep’in başarısı, Hollywood’da klişeleri kırarken kuralları yeniden yazdırıyor.

MERYL Streep, Hollywood’da yeni bir isim değil. Genç de sayılmaz. Son 30 yıldan bu yana en iyi oyuncular arasında yer aldı. Yeteneğiyle ödüllere aday gösterildi, ödüller kazandı. Artık yaşıtları, filmlerde yaşlı kadınları canlandırırken, o karakter rolleriyle gişede büyük oynamaya başladı. Geçen yaz vizyona giren “Julie & Julia” isimli filmde aşçı Julia Child’ı oynadığı film 121 milyon dolar kazandırdı.
‘It’S Complicated’ gösterimde
Kasım ayında Wes Anderson’un Roald Dahl’da uyarladığı animasyon filmde George Clooney ile birlikte rol aldı. Bay ve Bayan Fox’u oynadılar. ABD’de Noel Günü’nde vizyona giren “It’S Complicated” isimli romantik komedinin de benzer bir başarı göstermesi bekleniyor. Streep, filmde başrolü eski kocasını canlandıran Steve Martin ile paylaşıyor. Filmde başarılı bir mimar olan koca, yaşlanan karısını boşuyor, genç bir kadınla evleniyor. Ancak çok geçmeden bu genç eşten sıkılıyor ve eski eşini özlüyor. Eski koca, Meryl Streep’in oynadığı eski eşle, genç karısını aldatmaya başlıyor.
60’ında romantik film
Meryl Streep, “İnanılmaz, 60 yaşındayım ve romantik komedide başrolü oynuyorum. Bette Davis mezarında ters dönecek. Bette Davis, ‘Eve Hakkında Herşeyi’ oynadığında 42 yaşındaydı, ‘Bebek Jane’e ne oldu’ filmini çevirdiğinde, 54 yaşındaydı” diyor. Nancy Meyers’in yönettiği filmi izleyenler, Streep’in mükemmel bir oyunculuk ortaya koyduğu konusunda hem fikir. Orta yaşlı
bir çiftin, evlilik dışı ilişkiye girmesini ise Meryl Streep; “Sanırım hafif meşrep bir yanım var” diye özetliyor.
Mamma Mia’dan 601 milyon dolar
Bir heykeltraş ile evli olan Meryl Streep, yaşları 30 ile 18 arasında değişen dört de çocuk annesi. Aktris, şimdiye kadar canlandırdığı rollerle 2 Oscar ödülünün sahibi oldu.
Ayrıca 15 kez Oscar’a, 23 kez de Altın Küre ödülüne aday gösterildi. 2008 yapımı “Mamma Mia” müzikali, dünya çapında 601 milyon dolarlık hasılat geliri sağladı. Aynı yıl başrolünü oynadığı “Şeytan Marka Giyer” filmi dünya çapında 324 milyon dolarlık bir gelir getirdi.
Yapımcılar kadını keşfediyor
Şimdiye kadar film yapımcıları, kadın, özellikle de yaşlı kadın hikayelerinin fazla kazandırma-yacağı görüşün-deydi. Ancak son zamanlarda orta yaşlı kadınların
gişe gelirlerinin artması üzerine yapımcılar, bu görüşü gözden geçirmeye başladı. Julie & Julia’yı yazan ve yöneten Nora Ephron, “Bu tutum stüdyoların kadınlara yönelik filmleri unuttuğu anlamına gelmiyor, bunu pazarlamayı da bilmiyorlar. Bildikleri şey, erkek çocuklara filmleri nasıl pazarlamak. Meryl olmasa filmimin bu kadar gelir sağlayacağını sanmıyorum” diyor. Oynadığı filmlerinin sağladığı gişe geliri sayesinde Meryl Streep’in kazandığı para da yükseliyor. Geçtiğimiz dönemde, en çok kazanan erkek oyunculara, kadınlardan daha fazla ödenmesine karşı çıkmıştı. Şimdi en çok kazananlar listesinde giderek yukarı çıkıyor.

Meryl Streep botoks ve estetiğe karşı çıkıyor

MERYL Streep’i bu kadar başarılı yapan şey nedir? Bunun yanıtını, Madison Kasabası Köprüleri’nde (1996) başrolü birlikte oynadığı Clint Eastwood veriyor. Streep, en iyi kadın oyuncu dalında Oscar’a aday gösterildiğinde Eastwood, rol arkadaşı için “Dünyanın en mükemmel kadın oyuncusu” demişti. Meryl Streep’i özel bir oyuncu yapan bir diğer özelliği ise kozmetik müdahaleleri ve botoksa karşı olması. Aktristin fotoğrafçısı Brigitte Lacombe, “Bu tür kozmetik şeylere başvurursanız, sonu gelmez. Genç kalmaya çalıştığınızda, hayatın geri kalan bölümünü ıskalıyorsunuz” diyor. Meryl Streep ise bu konudaki görüşlerini, “Botokslu kişiler gördüğümde sanki aramızda bir iletişim engeli varmış gibi oluyor. Yüzlerinin önünde bir bayrak var, aktörler için önlerinde bir peçe olması iyi birşey değil” sözleriyle aktarıyor. Meryl Streep, kırışıklarını seviyor. 2002 yılında yine Lacombe ile bir fotoğraf çekiminden sonra makyajını sildiğinde, fotoğrafçısı tekrar denklanşöre basmış. Amerikan Film Enstitüsü de Meryl Streep’i onurlandırmak için bu fotoğrafı Sunset Bulvarı’na asmış. Streep, “Bu benim favori fotoğrafım, çünkü yüzümdeki tüm kırışıklıkları gösteriyor” diyor. Kendisini özetlemesi istendiğinde de, “Hayatta olduğum için müteşekkirim. Birçok arkadaşım hasta ya da çoktan aramızdan ayrıldı. Şaka mı yapıyorsunuz? Hayattan hiçbir şikayetim yok” diyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle