GeriEkonomi 'Hızlı vize' adalara yaradı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  7
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Hızlı vize' adalara yaradı

'Hızlı vize' adalara yaradı
refid:21202261 ilişkili resim dosyası

YUNANİSTAN’ın, içinde bulunduğu ekonomik krizi aşabilmek amacıyla, AB Komisyonu’nun da izniyle yürürlüğe koyduğu ‘Hızlı vize’ uygulaması, adalara turizm katkısı sağladı. Atina’nın, Turizm Bakanı Olga Kefaloyanni imzasiyla Brüksel’e ulaştırılan rakamlara göre, hızlı vize uygulamasının başlatıldığı 7 haziran 2012 tarihinden bu yana Türkiye’den 2 bin 325 kişi vize alarak adalara gitti.

Türkiye’nin Marmaris, Bodrum, Ayvalık, Çeşme ve Kuşadası sahillerinden, Rodos, Kos, Hios, Midilli ve Samos adalarına yapılan seyahatler için sadece Türk vatandaşları değil, aynı zamanda Rus ve Ukraynalıların da ‘Hızlı vize’ uygulamasından yararlandığı belirtildi. Türklerin en çok Rodos ve Midilli’ye ilgi gösterdiği belirtildi.

Yunanistan’ın ekonomisine katkı sağlamak ve turist sayısını artırmak amacıyla 30 eylül 2012’ye kadar sürdürülecek olan bu uygulamaya, AB ‘yeşil ışık’ yakmıştı. 15 günlük kalış süresini aşmamak koşuluyla, adalardan diğer adalara da geçiş yapılabiliyor. ‘Hızlı vize’ uygulamasından yararlanmak için, acentalar aracılığıyla 24 saat öncesinden vize başvurusu yapmak yeterli. Vize ücreti 60 Euro ve 12 yaş altındakilere vize muafiyeti uygulanıyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle