GeriEkonomi Hisarcıklıoğlu: Prim affı başarılı olacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hisarcıklıoğlu: Prim affı başarılı olacak

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, SSK ve Bağ-Kur prim borçlarına getirilen ödeme kolaylığının Türkiye’de yeniden canlanan yatırım ve istihdam artışına ciddi katkı sağlayacağını belirtirken, "Prim borçlarının oluşturduğu büyük baskı nihayet çözüme kavuşuyor" dedi.

Hisarcıklıoğlu, SSK ve Bağ-Kur borçlarının yeniden yapılandırılmasını öngören yasa tasarısıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, çeşitli dönemlerde çıkartılan ve işveren üzerinde büyük baskılar oluşturan yüksek faizli ödemeler nedeniyle oluşan olumsuz havanın yeni tasarıyla ciddi bir çözüme kavuşacağını ifade etti. Hisarcıklıoğlu, 2003 yılında zamanında ödenmeyen SSK primleri için "vergi alacakları için öngörülen gecikme zammı oranlarının" uygulanmasından vazgeçildiğini, bunun yerine "Hazine iç borç faiz oranlarıyla" bağlantılı bir gecikme zammı sisteminin getirildiğini anımsattı. Bu düzenlemenin gecikme zammının, zamanında ödenmeyen prim alacağının sürenin bittiği tarihte yüzde 10 oranında arttırılmasıyla bulunacak tutara, her ay için Devlet iç borçlanma senetlerinin aylık ortalama faizinin bileşik bazda uygulanması suretiyle hesaplanmasının öngörüldüğünü kaydeden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"PRİM BORÇLARI KATLANILAMAZ BOYUTLARA ULAŞTI"

"2003 yılındaki bu düzenlemeden önce, zamanında ödenemeyen SSK prim alacaklarına uygulanan gecikme zamları Hazinenin borçlanma faiz oranının çok üzerinde olmuş, ayrıca ödenen gecikme zamları vergi hesaplanmasında gider olarak kabul edilmediği için zamanında ödenmeyen SSK primi için işverene gelen yüzde 33 dolayındaki ek yük ile prim borçları katlanılamaz boyutlara ulaşmıştı."

Geçmişteki mevzuatın katı tutumu nedeniyle işverenlerin büyük sıkıntılar yaşadığını ve özellikle 2001 ekonomik krizi öncesi ve sonrasında toparlanmanın önündeki en büyük engelin bu olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, 2003 yılından önceki 5 yıllık dönemde, vergiden kaynaklanan yüzde 33 etki de dikkate alınarak hesaplama yapıldığında; prim borçlarına uygulanan gecikme zammı oranının Hazinenin iç borçlanma faizinden, 1999’da yüzde 159.6, 2000’de yüzde 300.8 2001’de yüzde 177.3, 2002’de yüzde 191.6 ve 2003 yılının 9 aylık döneminde de yüzde 378.4 oranında daha yüksek olduğunu bildirdi.

Hiçbir işverenin bu denli yüksek orandaki gecikme zammına muhatap olmak istemeyeceğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Bu kadar yüksek gecikme zamları, özellikle, 2000 ve 2001 yıllarındaki ekonomik krizler nedeniyle mali yapıları bozulan işletmelerin SSK prim borçlarının katlanarak artmasına yol açtı. Bu uygulama nedeniyle bir iyileşme rayına giren ekonomide özellikle KOBİ’ler büyük sıkıntılar yaşadı" dedi.

"YENİ SİSTEM BAŞARILI OLACAK"

Hisarcıklıoğlu, "Şimdi getirilmek istenen yeni sistem toplumsal bir kabul görebilecek ve başarılı olabilecek umudundayız" dedi. Hisarcıklıoğliu, söz konusu yeni sistemin, bir anlamda sosyal güvenlik olgusunun çökmesine de zemin hazırlayan hatadan dönülmesini ve ödemelerin ve ödeme süresinin uygun bir seviyeye çekilmesini, ekonomide ve sosyal politikalarda yeni bir iyileşme döneminin başlangıcı sayılabileceğini kaydetti.

SSK ve BAĞ-KUR prim borçlarının ödeme kolaylığı sağlanarak tasfiye edilmesinin Türkiye’de yeniden canlanan yatırım ve istihdam artışına da ciddi katkı sağlayacağını belirtirken, "Sosyal güvenlik yenilenme çalışmalarının tamamlanmasıyla da ülkemizde gerçek bir yatırım gelişimi sağlanacağına inancım tamdır. Prim borçlarının oluşturduğu büyük baskı nihayet çözüme kavuşuyor" diye konuştu.
(ANKA)

Yorumları Göster
Yorumları Gizle