GeriEkonomi Hisarcıklıoğlu: Batırmak için banka kurmuşlar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hisarcıklıoğlu: Batırmak için banka kurmuşlar

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘Batık bankaların batırdığı 36 milyar doların üzerine soğuk su için’ dedi. Hisarcıklıoğlu, Konya’da düzenlenen ‘Ülke Ekonomisine Bakış’ konulu toplantıda, Türkiye’nin son 20 yılda çok önemli gelişme gösterdiğini bildirdi.

Son 10 yıla bakıldığında ise 21 bankanın battığını ve bunların 16’sının son 10 yılda kurulduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, ‘Bu bankalar, batırılmak için kurulmuş. Batık bankaların maliyeti 46 milyar dolar’ dedi.

BEDELİNİ BİZ ÖDEDİK:

Hisarcıklıoğlu, bunun bedelini vatandaşların ödediğini ifade ederek, ‘Benzin ve mazotun pahalı olması bundandır. Batık paranın 1 milyar doları tahsil edildi. 9 milyar doları da tahsil edilecek. Geriye kalan batık bankaların batırdığı 36 milyar doların üzerine soğuk su için’ diye konuştu. Son 10 yılda 174 milyar dolarlık bütçe açığı oluştuğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

ERKEN EMEKLİLİK:

‘Önceden, 20 yıl çalışıp 30 yıl emekli maaşı alan tek ülke Türkiye’dir. Bunun bedeli ise devlete 40 milyar dolardır. Bu tür yanlışlıklar nedeniyle Türkiye’nin borcu artmıştır. Borç alır noktasına gelirseniz emir de alırsınız. Bundan sonra popülist isteklerle hareket etmeyelim. Önce devletin bütçesi düzelmeli ki, bizim bütçemiz düzelsin. 3 yıldır büyümeyi özel sektör yapıyor. Bu yıl da özel sektör büyümeyi sağlayacak.’

Dalgalı döviz kurunun eleştirildiğini de anımsatan Hisarcıklıoğlu, ’Son 20 yılda 19 ülkede 52 döviz krizi yaşandı. Krizlerin 51’inde sabit döviz kuru vardı. Sabit döviz kuru bizi krizlere götürür. Merkez Bankası, ani çıkış ve inişlerde piyasaya müdahale etmeli’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle