GeriEkonomi Hırsızlıktan mahkûm
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hırsızlıktan mahkûm

Hırsızlıktan mahkûm
refid:21266878 ilişkili resim dosyası

Kıbrıslı Türk işadamı Asil Nadir, geçtiğimiz ocak ayından bu yana İngiltere’nin başkenti Londra Ağır Ceza Mahkemesi Old Bailey’de devam eden davasında çıkan ilk sonuçla şok oldu.

Mahkeme, Asil Nadir’i 80’lerde yönetiminde ağırlık elde ettiği ünlü iş imparatorluğu Polly Peck International şirketindeki yolsuzluk iddiaları konusunda üç ayrı suçlamada, “hırsızlıktan” mahkûm etti.

13 ayrı suçlama var

71 yaşındaki Nadir, 1987-1990 dönemine ilişkin 13 ayrı suçlama nedeniyle Old Bailey’de jüri karşısına çıkmayı kabul etmişti. Nadir, 2010 yılında “tutuksuz yargılanma” teminatıyla 1993’te firar ettiği KKTC’den İngiltere’ye dönmüştü. Kendi iş imparatorluğundan 150 milyon sterlin (420 milyon lira) çalmakla suçlanan Nadir’i 3 suçlama nedeniyle mahkûm ederken bir davadan beraat ettiren jüri heyeti, diğer 9 suçlamayı da halen değerlendiriyor.

KKTC’ye kaçmıştı

Nadir’in dramı 1990 yılında paravan şirketleri aracılığı ile Polly Peck hisselerini yapay olarak yükselttiği haberiyle başladı. Ardından şirketin borsadaki hisselerinde büyük düşüş yaşandı. İngiltere Ağır Dolandırıcılık Masası, Nadir’i zimmetine para geçirmekle suçlayarak mal ve para varlığının dondurulması için Yüksek Mahkeme’den karar çıkarttı. Bunun sonunda Asil Nadir dolandırıcılık ve borçları nedeniyle tutuklandı. Daha sonra kefaletle serbest kaldı. Mayıs 1993’te İngiltere’den maceralı bir kaçış sonrasında KKTC’ye gidince Nadir hakkında açılan davalar görülemedi. İş adamının 2010 yılında İngiltere’ye dönüşü ise kamuoyunda büyük yankı uyandırmıştı. Uluslararası ajanslar “flaş” olarak geçtikleri gelişmede “Asil Nadir’in İngilteer’ye dönme hamlesi ters tepti” ifadesini kullandılar.

Asil Nadir’e üç suçlama

- 1989 Haziran ayında Polly Peck hisseleri için ödeme yapmak amacıyla 1.3 milyon sterlin çalmak.
- 1989 Aralık ayında antikalar için ödeme yapmak amacıyla 1 milyon sterlin çalmak.
- 1990 Mart ayında 3.25 milyon sterlin çalmak ve 19 farklı yere yönlendirmek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle