Hint hükümetini deviren Türkler'e karapara davası

Hürriyet Haber
27.01.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

HİNDİSTAN'da dört yıl önce Narasimha Rao başkanlığındaki hükümetin devrilmesine kadar uzanan gübre skandalının Türk sanıkları hakkında Türkiye'de de karapara davası açıldı. Davayla ilgili ilk duruşma önceki gün Ankara'da yapıldı. Hindistan'da tutuklu bulunan Tuncay Alankuş ve Cihan Karancı hakkında 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

DÖRT yıl önce Hindistan'da hükümetin istifasına yol açan rüşvet skandalı nedeniyle, halen bu ülkede tutuklu bulunan Türk işadamları hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ‘karapara akladıkları gerekçesiyle’ 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Davaya konu karapara tutarının yaklaşık 20 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK)'nun hazırladığı rapor sonucu yaptığı suç duyurusu üzerine açılan davada, Hindistan'da tutuklu Tuncay Alankuş ve Cihan Karancı'yla birlikte toplam sekiz kişi yargılanmaya başlandı.

Ankara 7. Asliye Ceza Mahkemesi'nde önceki gün yapılan ilk duruşmada, Tuncay Alankuş ve Cihan Karancı'nın eşleri ve kardeşleri olan; Solmaz Alankuş, Buket Karancı, Tufan Alankuş, Topçu Alankuş, Erkan Alankuş, Cabbar Alankuş mahkemeye ifade verdi.

YÜKLÜ TRANSFER

Ankara Cumhuriyet Savcısı Fahri Artunç tarafından hazırlanan iddianamede Karsan Limited ve Karancı A.Ş. adlı iki aile şirketinin, kárlı bir iş yapmamasına karşın, 1994 yılından başlayarak, ‘gözle görülür bir şekilde ve fakat izah edilemeyen yollarla zenginleştikleri’ belirtiliyor. İddianamede, bu iki şirketin yurtdışındaki ticari faaliyetlerde kazandıkları paraları yurda, sanıkların ve yakınlarının adına açılan banka hesabına yatırdıkları, gayrımenkul ve lüks otomobillere yatırım yaptıkları belirtilerek şöyle denildi:

‘‘Adına hesap açılan yakınlarının çoğunun, sanıkların yakın akrabası veya velayetlerindeki reşit olmayan yakınları olduğu, sanıkların bizzat ve şirket ortağı sıfatıyla ve vekaleten ticari faaliyetlere katılıp kara parayı yurda transfer ettikleri gibi, ortak olmayanların da yurtdışına gittiklerinde dönüşte yüklü paralarla gelip bu paraları, bu şekilde yurda transfer ettikleri görülmüştür.’’

Bu paraların, Karapara Aklanmasının Önlenmesi Kanunu'nda yer alan ticari faaliyetlerle elde edildiğini bildiren savcılık iddianamesinde, ‘‘Bu nedenle karapara suçu oluşmaktadır’’ denildi. Savcılık ayrıca, karapara faaliyetinin ‘teşekkül oluşturularak’ yapıldığı iddiasıyla, yasadaki 2-5 yıl hapis cezasının bir katı artırılması talebinde de bulundu.

VERGİ DAİRESİNE

Sanık Tufan Alankuş, abisi Tuncay Alankuş'un kurduğu Karsan'ın, Rusya'da şube açarak buradan Avrupa'ya alüminyum, demir ve gübre ihracatı yaptığı anlattı.

Hazine avukatı Serpil Dalokay söz isteyerek, ‘‘Madem bu kadar ihracat yapılmış, neden hiç vergi dairelerine uğrayıp beyanname vermemişler?’’ diye sordu. Sanıklar ayrıca malvarlıkları üzerine daha önce konulmuş bulunan tedbir kararının kaldırılmasını istediler.

Mahkeme bu talebi reddederken, delillerin toplanması, MASAK'ın hazırladığı rapor ile Hindistan'da tutuklu iki sanığın ifadesinin de orada alınıp mahkemeye gönderilmesi için duruşmayı erteledi.

Çocukların bakımı için 1.2 milyon dolarlık hesap

Önceki gün yapılan duruşmada hakim, sanıkların hepsine, yurtdışına hangi sıklıkla çıktıklarını ve malvarlığı durumlarını sordu. Hindistan'da tutuklu Tuncay Alankuş'un eşi Solmaz Alankuş, eşini görmek için çok sık çıktığını, Emek'te dubleks bir evi olduğunu belirterek, kendisi yurtdışındayken çocuklarının bakımını sağlaması için annesi Nezire Güven adına 1 milyon 250 bin dolarlık hesap açtırdığını söyledi.

Hindistan'daki diğer tutuklu sanık Cihan Karancı'nın eşi Buket Karancı ise eşine moral vermek için yurtdışına çok sık çıktığını söyledi. Karancı, eşinini kazandığı paralarla Mesa Koru sitesinde bir villa ve üç araba aldığını söyledi.

Karapara suçundan yargılanan ve hepsi Tuncay Alankuş'un kardeşleri olan dört sanık ise önemli bir gayrımenkulleri ve para hesapları olmadığını söylediler.

Başbakan'ın oğlu da rüşvetten pay aldı

HİNDİSTAN'da ortaya çıkarılan yolsuzluk ve rüşvet sknadalında, Tuncay Alankuş ve Cihan Karancı, Hindistan Ulusal Gübre Kuruluşu'nun açtığı 38 milyon dolarlık ihaleyi kazanmışlardı. Bu paranın iki işadamına hiçbir teminat alınmadan ödendiği ve paranın tamamının İsviçre'deki banka hesaplarına yatırıldığı belirlenmişti. Paranın bir bölümünün ise dönemin Hindistan Başbakanı Narasimha Rao'nun oğlu ile Ulusal Gübre Kuruluşu yöneticilerinin yabancı ülkelerdeki banka hesaplarına yatırıldığı ortaya çıkmıştı. Dört yıl önce Hindistan'ı sarsan bu olaydan sonra, iki işadamı hakkında ‘Kırmızı Bülten çıkarılmış ve İsviçre’de yakalanan iki işadamı 4 Ekim 1997'de Hindistan'a iade edilerek tutuklanmıştı.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı