GeriEkonomi Hindistan’la toplam 8 milyar dolarlık işbirliği yapılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hindistan’la toplam 8 milyar dolarlık işbirliği yapılacak

DIŞ Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türk-Hint İş Konseyi Başkan Yardımcısı Erdal Alkış, Türkiye ile Hindistan arasında, inşaat alanında önümüzdeki 3 ay içinde, başlangıçta 1 milyar dolarlık bir sözleşme ve yıl sonunda 7 milyar dolarlık başka bir sözleşme ile büyük çapta ortaklığın başlayacağını bildirdi. DEİK Türk-Hint İş Konseyi tarafından, Hindistan Kuzey Doğu Bölgesi Sanayi ve Ticaret Federasyonu (FINER) üyelerinden oluşan iş adamı heyetinin ziyareti dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Alkış, Türkiye için uzun zamandır ihmal edilmiş bir ülke olan Hindistan ile son 5 yılda ilişkilerde ciddi mesafe alındığını belirtti.
Haftada 14 uçuş var
Erdal Alkış, 5 yıl önce THY’nin Türkiye’den Hindistan’a bir uçuşu bulunurken, bugün haftada 14 uçuş yapıldığını ve THY dışında 4 firmanın da endirekt olarak Türkiye’den Hindistan’a yolcu götürdüğünü kaydetti. 5 yıl önce Hindistan’dan Türkiye’ye yılda 10 bin kişi gelirken, bugün bu  sayının 100 bini geçtiğini de dile getiren Alkış, aynı dönem itibariyle Hindistan’dan 1 milyar dolarlık ithalat ve bu ülkeye 50 milyon dolarlık ihracat yapan Türkiye’nin ihracatının, yüzde 80 gelişme gösterdiğini anlattı. Alkış, amaçlarının, Türkiye ve Hindistan arasında ticari, kültürel, sosyal ilişkilerin olması gereken boyuta ulaştırılması olduğunun altını çizerek, iki ülke arasında her sektörde işbirliği yapılabileceğini söyledi.
Türkiye’nin müteahhitlik sektöründe avantajı varken, Hindistan’da iş yapan şirketlerin sermaye avantajı bulunduğunu belirten Alkış, “Bu ikisi bir araya geldiğinde, Hindistan ve Türkiye, çok büyük bir sinerji meydana getirecektir” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle