Hindistan 6.7 milyar dolar verecek 200 ton IMF altını ile ‘düğün’ yapacak

Hürriyet Haber
04.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Dünyada, yastık altında en çok altına sahip ülke olan Hindistan’da, bu yıl düğün mevsiminin başlaması ile Hintlilerin altına talebi arttı.

Hindistan Merkez Bankası, 403.3 ton altınını satışa çıkaran IMF’den 200 ton (6.7 milyar dolarlık) altın aldı. Dünyada yıllık 140-150 milyar doları bulan mücevher-altın piyasasında, Hindistan iç pazarının 30-35 milyar dolarlık payı olduğu hesaplanıyor.

KÜRESEL krizde güvenli bir yatırım alternatifi olarak öne çıkan ve ‘külçe’ talebinin artması ile ons’u 1.100 doları zorlayan altın, birçok ülkede altın-mücevher piyasasının daralmasına rağmen talep görüyor. Bu piyasada büyük oyunculardan Hindistan’ın iç pazarı altın talebini sürdürüyor. Hindistan iç pazarının altın talebinde, ‘düğün mevsimi’nin başlamasının da etkisi olduğu belirtiliyor. Hindistan Merkez Bankası (RBI), iç piyasadan ‘düğün’lere bağlı olarak gelen talebi karşılamak adına, 403.3 ton altınını satılığa çıkaran IMF’nin en iyi müşterisi oldu.
Hindistan ilk 10’a girdi
IMF yönetimi, altın piyasasını düzenlemek ve gelirlerini artırmak için 403.3 ton altın satacağını açıklamıştı. IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun onayladığı 403.3 ton altın satışının yarısına yakını, yani 200 ton altını Hindistan Merkez Bankası aldı. 6.7 milyar dolar değerindeki bu altın satışı uluslararası piyasada çok dikkat çekti. Hindistan Merkez Bankası altın rezervi 557 tona çıktı ve en çok altın rezervine sahip merkez bankaları listesinde ilk 10’a girdi.
Neden aldılar
Dünya altın piyasasını izleyen analistlere göre Hindistan hem altın rezervini, hem iç piyasa için stoklarını artırdı, hem de IMF yönetiminde daha çok söz sahibi olma isteğini ortaya koydu. Diğer yandan Hindistan zayıflayan dolar karşısında rezervini çeşitlendirdi. Hindistan Merkez Bankası döviz rezervi 285.5 milyar dolar. Bunun 10 milyar dolardan fazlası altın rezerviydi. Hindistan 200 ton altın alımından önce 357.8 ton altına sahipti. Son hamle ile dünya ekonomisine etki edebilmek için IMF yönetimine baskı yapıyor.
Altın fiyatı şişti mi
Son dönemde Çin ile Hindistan IMF’de daha geniş temsil hakkı isterken bunun karşılığında gelişmekte olan ülkelere daha fazla yardım yapma taahütünde bulunuyor. Yüklü miktarda altın alan Hindistan, küresel ekonomik sahnedeki otoritesini artırmayı planlıyor. Bu alımın, yüksek altın fiyatları ile ilgisi olmadığı belirtiliyor. Analistler kısa dönemde altın piyasasında bir değişiklik beklemiyor. Psikolojik fiyat seviyesi aşılırsa, orta vadede altına olan talebin artabileceği öne sürülüyor. İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği (İDMMİB) Başkanı İmam Altınbaş, altında bu seviyenin bile yüksek olduğunu düşünüyor. Altınbaş, “Dünyada yıllık 150 milyar dolar olan altın-mücevher piyasası küresel krizde alım gücünün düşmesi ile yüzde 10-15 daraldı. Bu 150 milyar doların 90-100 milyarı altın. Yıllık altın-mücevher pazarı daralırken altın fiyatı artıyor. Bu anlamsız. İhtiyaç olması lazım, kullanılması lazım. Fakat fiziki olarak altının el değiştirmesi azalıyor. ABD ile birlikte en büyük iki pazardan biri Hindistan. Bu ülkenin iç pazarında yılda 30-35 milyar dolar altın el değiştirir” diyor.

Hintliler yastık altında 25-30 bin ton altın tutuyor

İSTANBUL Altın Rafinerisi Başkanı Özcan Halaç da, Hindistan’ın 1.3 milyarlık nüfusu ile dünya altın piyasasında en büyük pazarların başında geldiğini belirterek, “Hindistan ile Türkiye’nin fazla ortak noktası var. Orada da düğünlerde altın takı hediye etmek, bizde olduğu gibi önemli. Türkiye 70 milyon, Hindistan ise 1.3 milyar nüfusa sahip” dedi. Halaç, Türk kadınları gibi Hintli kadınların da altını önemli bir güvence olarak gördüğünü ifade etti ve “Hindistan’ın yastık altı rakamları ise 25-30 bin ton olarak tahmin edilmekte. Hindistan’da yatırımdan ziyade takı altın ticareti öne çıkıyor” diye konuştu.

Türklerin ‘yastık altı’nda 100 milyar dolarlık altını var

ALTINBAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, Türkiye’de yastık altında, söylendiği gibi 5-7 bin ton değil, 2-3 bin ton altın olabileceğini söylüyor. Altının onsunun (1 ons: 31.1 gram) 1050 doların üzerine çıkması ile birlikte, yastık altındaki 3 bin ton altının değerinin 100 milyar doları geçmiş olabileceğini ifade etti.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı