Hindi almak isteyen aileler en az 50 lira ödeyecek

hurriyet.com.tr/EKONOMİ
10.12.2014 - 13:26 | Son Güncelleme:

Financial Times'ın analizine göre hindi fiyatları 4 yıl sonra ilk kez ciddi bir şekilde düştü. Yılbaşında hindi yemek isteyenlerin ise gözü pazarlara çevrildi. Uzmanına göre Türkiye'de şu an fiyatları görmek için daha erken... Fakat üreticilere hindinin kilogramının fiyatı göre fiyat 10 lira olacak.

Dünyada gıda fiyatları bu sene oldukça düşük seviyelerde. Özellikle Brüksel Lahanası ve patateste görülen düşük fiyatlar hindi fiyatlarını da etkiliyor. Hindi yemi olarak kullanılan bu gıdaların fiyatı düşünce global pazarda hindi fiyatlarında da düşüş bekleniyor. Financial Times’ta yer alan bir analize göre dört yıl sonra hindi fiyatlarında ilk kez büyük bir düşüş gözlendi. Bu yıl yılbaşında sofrasına hindi koymak isteyenler yüzde 5 daha ucuza hindi yiyecek. Peki ya Türkiye’de durum ne? Yılbaşı için ilk hindiler pazarlarda satışa çıkmaya başladı. 5-7 kilo ağırlığında olan hindilerin kilogramı 10 liraya satılıyor. Yılbaşı geldikçe fiyatların artması bekleniyor. Konuyla ilgili olarak hurriyet.com.tr’ye konuşan Besiciler Birliği Başkanı (BES-BİR) Sait Koca, “ Hindi fiyatları yılbaşına doğru artabilir. Yem fiyatlarında da ciddi bir artış oldu. Tam fiyatları önümüzdeki günlerde görebiliriz” diye konuştu.

3 TİP HİNDİ VAR

Şu an pazarlarda 3 tip hindi bulunuyor. Hindiler 5-7 kilogram, 7-13 kilogram ve 13 kilogram üstü olarak sınıflandırılıyor. Ailelere hitap eden hindi grubu 5-7 kilogram arasında. 13 kilogramdan ağır hindileri oteller alıyor.

Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı