GeriEkonomi Hilal Çikolata yatırım kurbanı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hilal Çikolata yatırım kurbanı

Dört yıl önce İstanbul'da en çok gelir vergisi ödeyen üçüncü işadamı olan Hilal Çikolata Sanayi'nin sahibi Sabri Atay, şimdi zor günler geçiriyor.

Hürriyet Dergi Grubu bünyesindeki haftalık Ekonomist Dergisi'nin haberine göre, 1990'lı yıllarda ‘‘Çikolata Prensi’’ olarak anılan Sabri Atay, 1.4 trilyon lirayı bulan borçlarını ödemek için bankalarla anlaşmanın yollarını arıyor.

Sabri Atay, İstanbul Büyükçekmece'de ürettiği çikolatanın tamamını ihraç ettiği için ürünleri iç piyasada pek tanınmıyordu. Yıllık iş hacmi 30 milyon doları bulan Sabri Atay'ın zor duruma düşmesinde Rusya'da patlak veren kriz de etkili oldu. Atay, Büyükçekmece'deki fabrikasındaki üretimi durdurmak zorunda kaldı. Son olarak teknoloji yenilemek için fabrikasına banka kredisiyle 25 milyon dolarlık yatırım yapan Sabri Atay, 1.4 trilyon lira borcunu ödemek için alacaklı bankalarla görüşmenin yanısıra, kendisine düze çıkaracak yeni bir ortak arayışına da girdi.

Borçları teminatı

Kentbank, Esbank, EGS Bank ve Toprakbank, Sabri Atay'ın en çok kredi ilişkisi içinde olduğu bankalar arasında bulunuyor.

Bankalara Sabri Atay Hilal ve Harman Çikolata Sanayi adına borçlanan Sabri Atay için bankacılar ‘‘Aşırı yatırımın kurbanı oldu’’ yorumunu yapıyor. Bankacılar Atay için, ‘‘İşine son derece bağlı, dürüst bir sanayici. Aşırı yatırımın kurbanı oldu. İhracatta yaşadığı sıkıntılardan sonra 3-4 milyon dolar bulamadığı için krize girdi. Ancak borçlarının tamamı teminatlı’’ diyorlar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle