GeriEkonomi Hidrojen enerjisi araçlara girdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hidrojen enerjisi araçlara girdi

Hidrojen enerjisi araçlara girdi
refid:6929245 ilişkili resim dosyası

Temiz ve çevreci özelliğiyle bilinen hidrojen enerjisi, Türk mühendislerinin geliştirdiği bir sistem sayesinde Türkiye'de kamyondan otobüse, belediye aracından ticari taksiye kadar 250'ye yakın araçta kullanılmaya başlandı.

Araç üzerinde, elektroliz yöntemiyle suyun atomlarına ayrıştırılarak elde edilen hidrojen gazının içten yanmalı motorlarda ek yakıt olarak kullanılmasını sağlayan sistem, monte edildiği araçta kullanılan fosil yakıtlarda yüzde 30 tasarruf sağlıyor.

Motorun gücünü yüzde 4-13 oranında arttıran sistem, havayı kirletici emisyon gazlarını yüzde 60 azaltırken, motorun ömrünü yüzde 50 arttırıyor.

“Hidrogaz Yakıt Tasarruf Sistemi” adı verilen sistem üzerinde yaklaşık 15 yıldır Ar-Ge çalışması yürüten Eroğlu Mühendislik İnşaat Otomotiv Enerji İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited şirketi Genel Müdürü Fazlı Eroğlu, sistemin yararlarını değerlendirdi.

Her türlü araca monte edilebilen bu sistem sayesinde, yağın ömrünün arttığını, bujilerin değişim ve motorun yaşam süresinin uzadığını aktaran Eroğlu, sistem sayesinde 5-6 kalemde fayda sağlandığını kaydetti.

“Yani araç sahibi üç depo benzinle gittiği güzergahı iki depoyla gidecek” diyen Eroğlu, sistemin araç sahibine maliyetinin 1.000-1.500 YTL arasında olduğunu söyledi. Eroğlu, sistemi ilk olarak “eşin dostun” aracına taktıklarını, şimdi ise pek çok yerden teklifler geldiğini anlattı.

Fazlı Eroğlu, Türkiye'de bulunan 12 milyon araçtan 3 milyonuna bu sistemin monte edilmesi durumunda her aracın yılda 20 bin kilo metre yol yaptığı düşünülürse sistemin araç sahiplerine 4,9 milyar YTL kar sağlayacağını kaydetti.

SİSTEM TEST EDİLDİ

Sistemin Ankara Jandarma Genel Komutanlığı Güvercinlik Bakım ve Ana Tamir fabrikasında test edildiğini ve sonuçların başarılı ifade eden Eroğlu, “Bu projeye Türkiye Cumhuriyeti devletinin de, Türk insanın da sahip çıkması lazım. Biz yabancı marka, etiket gördüğümüz zaman hemen üzerine atlarız. Bu memleketi düşünüyorsak bu zihniyetten kurtulmamız lazım' 'dedi.

Eroğlu, seri üretime geçişin yıl sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiğini de bildirerek, şöyle devam etti:

“Sistem, şu ana kadar 250 araca takıldı. Belediye araçlarında, özel araçlarda, otobüs, kamyon, ticari takside bile var. Hiç tanımadığımız bir insan bizi çağırıyor. Geçenlerde bir Mercedes 500 bu cihazı taktı. İzmir'e gitti, İzmir'den bizi arıyor sevinerek, diyor ki; (ben buraya 2-3 depoyla geliyordum, şimdi yarı yarıya düştü).

Sistemin insan ve çevreye vereceği hiç bir zarar yok. Depolama, stok yapmıyoruz ki patlama olsun. Sistem arıza da yapsa, yolunuza devam ediyorsunuz. Bu sistem Türkiye'de değil, dünyada ilk kez bizim tarafımızdan uygulanıyor.”

BAŞKA ALANLARDA DA KULLANILACAK

Fazlı Eroğlu, sisteme yüksek sanayi kesiminin yurt dışından büyük ilgi gösterdiğini belirterek, “Yurt dışından gelenler kadar yurt içinden ilgi gösterilse bu proje bugün ayda idi” dedi.

Şu an araçlar için uygulamaya koydukları sistemle ilgili Ar-Ge çalışmalarının devam ettiğini belirten Eroğlu, prototip aşamasında olan sanayi için jeneratör, evler için ocak ve ısıtma-soğutma sistemlerini de hidrojene taşımayı hedeflediklerini bildirdi.

“Bugün finansman sıkıntımız olmasa Türkiye'yi 5 yıl içinde yerinden sallarız. Dünyaya ses getiririz” diyen Eroğlu, sistemin özellikle uluslararası ve şehirler arası yolcu taşımacılığı ve nakliye alanında büyük fayda getireceğini söyledi.

Eroğlu, “Sistemin bu iki sektöre çok faydası olacak. Sistem sayesinde bu sektörler, hava taşımacılığıyla, yolcu ve kargo taşımacılığıyla rekabet edebilecek noktaya gelecek” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle