GeriEkonomi Herkes gelsin, bizde iş çok
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  46
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Herkes gelsin, bizde iş çok

Herkes gelsin, bizde iş çok
refid:20930677 ilişkili resim dosyası

Gaziantep'te istihdam gelişen sanayiye ayak uydurmakta zorlanıyor. Organize sanayi bölgelerinde sadece kalifiye eleman değil düz işçi bulmak konusunda bile zorlandıklarını söyleyen Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Başkanı Cahit Nakıboğlu, iş arayan herkesi kente davet etti. Ak Parti Gaziantep Milletvekili ve eski Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Nejat Koçer de çok ciddi bir işçi talebi olduğunun altını çizdi.

Gaziantep OSB Başkanı Cahit Nakıboğlu, şehirdeki dört OSB bölgesinde halihazırda 100 bin kişinin çalıştığını söyledi. Şu anda beşinci bölgenin yapıldığını anlatan Nakıboğlu, "Tüm tahsisler bitti ve firmalardan yaklaşık 5 kat fazla talep geldi. Bölgenin önümüzdeki sene faaliye geçmesini bekliyoruz. 50 bin kişilik bir istihdam da burada oluşacak" dedi.

Eleman bulma konusunda ciddi sıkıntılar yaşadıklarını anlatan Nakıboğlu şunları anlattı:

"Aslında sadece bizde değil birçok şehirdeki OSB'lerde de durum aynı. Bana göre Türkiye'de işsizlik sorunu değil iş beğenmeme sorunu var. Kimisi yeşil kartlı olduğu için çalışmak istemiyor, kimisi devlet kapısı olsun 9'da geleyim rahat rahat çalışayım diyor. Üniverste mezunları da üniversiteyi bitiriyor ama gerçekte hakkını veremiyor.

Biz OSB'nin içine 2008 yılında Meslek Yüksek Okulu yaptık, ayrıca endüstri meslek lisesi, 400 kişilik yurt ve çalışan anneler için 5 tane kreş inşa ediyoruz. İhtiyacımız olan elemanları yetiştirmek istiyoruz.

/images/100/0x0/55eb06fcf018fbb8f8a640a9
Şu anda başta kalifiye olmak üzere eleman ihtiyacımız çok yüksek. Bu ihtiyaç seneye daha da artacak. Gaiantep'e gelen herkesin iş bulacağını düşünüyorum."

GÖÇLER BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Ak Parti Gaziantep Milletvekili ve eski GSO Başkanı Nejat Koçer de şehirde ciddi bir işi talebi olduğunu doğruladı. Gaziantep için göçlerin çok önemli olduğunu anlatan Koçer, "Göçler bazı şehirlere zarar verir ama bazıları için hayati bir konu. O şehirlerin daha faydalı olmasını sağlıyor. Gaziantep de son 10 yılda İstanbul'dan sonra en fazla göç alan ikinci şehir. Ama gelen göçler sanayide istihdam ediliyor ve ekonomiye kazandırılıyor. Bu yönü ile Antep örnek bir şehir" dedi.

Gaiantep'in bir cazibe bölgesi olduğunu kaydeden Koçer, "Ben bugün OSB'yi gezdim, her yerde eleman aranıyor ilanları var. İnsanlar düz işçi bulma konusunda bile sıkıntı yaşıyor" ifadesini kullandı.

İKİ ŞEHİR ORTAK OSB KURACAK

Koçer, önümüzdeki dönemde Gaziantep-Kilis sınırında her iki ilin müteşebbislerinin birlikte yapacağı OSB inşa edileceğini söyledi. Koçer, konuyla ilgili şu bilgileri verdi:

"Şahinbey OSB Türkiye'de bir ilk olacak. Her iki ilin müteşebbisleri Gaziantep'in himayesinde bir kurul oluşturdu. Bakanlık bunu bir taslak haline getirecek ve arkasından hızlı bir şekilde çalışmalar başlayacak. Daha şimdiden sanayicilerden yer talepleri gelmeye başladı. Ayrıca yeni OSB'yi alternatif bir yolla İskenderun Limanı'na bağlayacağız. Bu yol 75-80 km'lik bir avantaj sağlayacak."

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle