GeriEkonomi Her yıl KOBİ sayısı ve kredi miktarı yüzde 50 artıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her yıl KOBİ sayısı ve kredi miktarı yüzde 50 artıyor

Her yıl KOBİ sayısı ve kredi miktarı yüzde 50 artıyor
refid:13160056 ilişkili resim dosyası

Her yıl yaklaşık 20 bin yeni KOBİ’ye finansman sağlayadıklarını söyleyen Anadolubank Hazine ve Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Recep Atakan, bu sayıyı her yıl yüzde 50 artırdıklarını belirtti.

Atakan, “Kredilerimiz içinde KOBİ’lerin payı yüzde 74. Bu nedenle bankamızı bir KOBİ bankası olarak tanımlamak mümkün. Bu yılsonunda portföyümüzü yüzde 50 oranında büyütmüş olacağız” dedi.
2010 dolu dolu geçecek
“2010 yılı Anadolubank KOBİ müşterileri için dolu dolu geçecek” diyen Atakan, şu bilgileri verdi: “Hazırlamış olduğumuz finansal çözüm paketleri ile müşterimiz olan KOBİ’lerin krizden büyüyerek çıkmaları için uğraş vereceğiz” dedi. Anadolubank şubelerinin bir kısmının özellikle ticaretin ve sanayinin bulunduğu bölgelere açıldığını dile getiren Atakan, önümüzdeki yıllarda da, şubeleşme çalışmalarının KOBİ odaklı olarak devam edeceğini kaydetti.
100 bin KOBİ’ye destek kredisi
KOSGEB liderliğinde ortaklaşa hayata geçirilen “100.000 KOBİ’ye destek kredisi” bu dönemde yürütülen en önemli program olduğunu anlatan Atakan şu bilgileri verdi: “Bu program ile, işletme başına, ilk 3 ayı ödemesiz geri kalanı aylık eşit taksitler halinde toplam 15 ay vadeli 25 bin TL üst limitli kredi kullandırılacak. Şahıs işletmelerinde işletme sahibinin kadın girişimci olması halinde kredi üst limiti 30 bin TL olacak. Söz konusu rakamlar üst limittir ve işletmeler ihtiyaçları ölçüsünde kredi kullanabilecekler. Ayrıca ‘Yeni Kredi Destek Programı’ndan yararlanmak isteyen işletmelerin, KOSGEB Veri Tabanına kayıtlı olmaları ve mutlaka krediyi hangi amaçla kullanacaklarını beyan etmeleri gerekiyor. Kredi faiz veya kâr payı tutarının yüzde 25’i krediyi kullanan işletmeler tarafından aylık eşit taksitler halinde, kalan yüzde 75’i ise KOSGEB tarafından karşılanacak. 25.000 TL üst limitten kredi kullanılması durumunda, 15 ay vadeli kredinin KOSGEB tarafından ödenecek peşin faiz tutarı 1.836 TL, işletme tarafından ödenecek faiz tutarı ise toplam 612 TL olacak. Teminat sıkıntısı yaşayan işletmeler Kredi Garanti Fonu’ndan (KGF) yararlanabilecekler. Ayrıca vergi ve SGK borcu olan işletmeler, borçları kredi desteğinden mahsup edilmek suretiyle krediyi kullanabilecek.”
Özel faiz oranı ve anlaşmalar
Bu dönemde özellikle, illerdeki ticaret odaları, esnaf ve sanatkarlar odaları gibi sektör temsilcileri ile özel faiz oranı ve kredi şartları anlaşmaları yaptıklarını anlatan Atakan, “Aldığımız sonuçlar son derece olumlu. İlgili odaların üyeleri toplu anlaşmanın avantajından yararlanıyor” diye konuştu. “Müşterilerimize her zaman  doğru çözümler üretmeyi ilke edindik” diyen Ataka, “Finansal bir karar aldıklarında gelecekte karşılaşacakları olmlu/olumsuz tüm senaryoları göz önünde bulunduruyoruz. Bunu bir göstergesi olarak sektördeki en düşük batık oranına sahibiz” diye konuştu.

GSMH içindeki yüzde 68’lik payla en büyük aktör KOBİ’ler

RECEP Atakan, “KOBİ’ler yüzde 68’lik payları ile gerek GSMH içinde, gerekse istihdam açısından ekonomimizdeki en önemli aktörlerdir” derken, “KOBİ’lerin geleceği Ülkemiz’in geleceğini doğrudan ilgilendirmektedir. KOBİ’ler olmaksızın güçlü bir Türkiye hayal etmek gerçekçi olmayacaktır. Bankacılık sektörü için ise, KOBİ’ler ekonomini temel dinamiği olarak vazgeçilmez unsurlardır” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle