GeriEkonomi Her türlü yatırıma hazırız, otomotivde büyümek istiyoruz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Her türlü yatırıma hazırız, otomotivde büyümek istiyoruz

Her türlü yatırıma hazırız, otomotivde büyümek istiyoruz
refid:16749841 ilişkili resim dosyası

Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, “Türkiye’de büyüyen iç pazar, otomotivde yeni yatırımları çeker, mevcutlara büyüme adımları attırır. Grup olarak biz de büyümek istiyoruz. Her türlü yatırıma gücümüz var ve hazırız” dedi.

KOÇ Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, Detroit Otomobil Fuarı’ndan, “yatırım ve büyüme” mesajı verdi. Otomotiv pazarında ortaya çıkan potansiyelin Türkiye’ye yeni yatırımları çekeceğini belirten Çimen, “İç pazardaki büyüme, yeni projeleri Türkiye’ye getirir. Bunun yanı sıra mevcut üreticilerin yatırımları da artar. Bizde birçok proje üstünde çalışıyoruz. Bunu zamanla göreceksiniz. Zaten grup olarak mevcut başarıyla yetinmiyoruz. Büyümek istiyoruz. Bu da onları yatırım için cazip kılıyor. Her türlü yatırıma hazırız ve buna gücümüz var” dedi.

82 yıllık rekor

2010 yılında tarihi bir seviyeye ulaşarak beklentilerin yüzde 80 üstünde büyüyen Türk otomotiv pazarı, Koç Holding’e de 82 yıllık rekor kırdırdı. Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, 2010’un kendileri için bugüne kadarki en iyi yıl olduğunu belirterek, “Yıl her anlamda, satış, ciro, kârlılıkta rekor seviyede sonuçlandı. Tabi bu 82 yıllık emeğin bir sonucu. Otomotiv şirketlerimizden biri pazarın birincisi (Ford Otosan), diğeri ikincisi (Tofaş) oldu” diye konuştu.

/images/100/0x0/55eaa3c4f018fbb8f88d2dd1


Otomotivin payı arttı

Çimen, 2010 yılının Koç Grubu otomotiv şirketleri içinde en iyi yıl olduğunu hatırlatarak, 82 yıllık rekor sonucunda otomotiv grubunun Koç Holding’deki payının arttığını belirtti. Cenk Çimen, şunları dile getirdi: “Proje bazlı bir işte bugün yapılan yatırımın sonucunu 5 yıl sonra alıyorsunuz. Bugünkü başarı daha önce yapılan yatırımların doğruluğunu gösteriyor. 2010 yılında pazar düşük faiz ve kur gibi nedenlerle büyüdü. Ayrıca, Avrupa’da otomobil pazarı daralırken, tam tersi ticari araçlarda artış yaşandı. Bu da ticari araç ihraç eden bize yaradı. Hem iç pazardaki büyüme, hem Avrupa’daki ticari araç ihracatındaki artışı toplayınca, ortaya iyi sonuçlar çıktı.”

Döviz kuruna bağlı

Otomotiv pazarındaki büyümenin ardında, ekonomideki canlılık ve tüketicilerin gelirindeki artışın önemli rolü olduğunu kaydeden Çimen, şunları söyledi: “Otomotiv satışlarındaki artışta Anadolu ekonomisinde yaşanan gelişmenin de büyük payı var. Anadolu’daki gelişme pazarın seyrini belli eder. 2011 yılına ilişkin öngörülerimiz 2010 yılına benzer şekilde. 2011 yılında pazarın seyrini döviz kurları belirler. Bu yıl faizlerde bir artış öngörülmüyor. Sadece kurun durumu pazarın gelişmesini belirleyecek.”

Rahmi Koç, düşük tutulan tahminlere itiraz etmişti

KOÇ Holding Otomotiv Grubu Başkanı Cenk Çimen, 2010 yılında tarihi satış rekoru kıran otomotiv pazarının düşüş bekleyenleri yanılttığını belirterek, “Yıl başında çoğu otomotiv şirketi yöneticisi pazarın düşüceğini öngörürken, Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, tarihi rekoru o zaman bildi” dedi. Rahmi Koç’un yönetim kurulu toplantılarında 2010 yılına ilişkin düşük pazar tahminlerine itiraz ettiğini kaydeden Çimen, şöyle konuştu: “Rahmi Bey, otomotiv pazarını ay ay çok yakından takip eder. Yılın başındaki 400-500 bin adetlik öngörüleri düşük buluyordu. Ekonominin iyiye gittiğini, buna paralel olarak otomotiv satışlarının da artacağını söylüyordu. Yıl başında pazarın 450-500 bin adetlere düşeceği beklenirken, satışlar yıl sonunda ağır ticari dahil 800 bin adede yaklaştı. Sonunda Rahmi Bey haklı çıktı.”

Schreyer: İyi bir Türk tasarımcıyı bünyemize katmak isterim

KORELİ Kia’nın Volkswagen Grubu’ndan transfer ederek tasarımın başına oturttuğu Peter Schreyer, kısa sürede imza attığı başarılı modellerle tüm dünyanın
/images/100/0x0/55eaa3c4f018fbb8f88d2dd3
dikkatini çekti. 25 yıl çalıştığı Alman Volkswagen Grubu’nda Audi’nin lüks sınıfta çıkış yapmasını sağlayan modellerden TT ve A6’nın, Volkswagen’de ise yeni Beetle’nin (kaplumbağa) yaratıcısı olan Peter Schreyer, Kia’ya geçtikten sonra yarattığı yeni Sportage ve yeni Magentis ile de şimdiden tüm dünyadaki tasarım ödüllerini toplamaya başladı.

Detroit Fuarı’nda görüştüğümüz ünlü tasarımcı Schreyer, son dönemde Türkiye’nin adını çok duymaya başladığını, Türk tasarımcılar Murat Güler ve Murat Günak’ı ise yakından tanıdığını, çok başarılı bulduğunu söyledi. Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak tarafından, ‘İstanbul Fashion Week’e davet edilen ve katılmayı çok arzu ettiğini söyleyen Schreyer, “Bugunü kadar İstanbul’a sadece Kore dönüşü aktarmalar sırasında geldim. Yani sadece havalimanınızı gördüm. En kısa zamanda adını sıkça duyduğum İstanbul’u ziyaret etmek istiyorum” dedi.

‘Bu Kia’ dedirtmeli

Kia’nın kendisinden önce her modelinin farklı bir çizgiye sahip olduğunu kaydeden Schryer, şöyle konuştu: “Yani baktığınızda kafanızda bir Kia imajı oluşmuyordu. Benim Kia’daki ilk işim tüm modellerin aynı tasarım dilinde olmasını sağlamak oldu. Aile genleri vermeye çalıştık. Tüm modellerin dünyanın neresinde olursa olsun önünde logosu olmasa da ‘Bu otomobil Kia’ dedirtmesini istiyoruz. Tabiki Kore’de çalışmak zor ama yaratıcılık adına çok daha hızlı yol kat ediyoruz.” Schryer, sözlerine şöyle devam etti: “Kore, Kaliforniya ve Almanya’da tasarım stüdyolarımız var. Ciddi rekabetle çok iyi sonuçlar almaya başladık. Birbirleriyle kıyasıya yarışıp benim seçmekte zorlandığım işler çıkartıyorlar. Şu an bana bağlı 200 tasarımcı görev yapıyor. Türkiye hariç neredeyse her ulustan tasarımcım var. İlk işim iyi bir Türk tasarımcıyıda bünyemize katmak olacak.”

Yeni modeller

Her türlü yatırıma hazırız, otomotivde büyümek istiyoruz

Her türlü yatırıma hazırız, otomotivde büyümek istiyoruzYorumları Göster
Yorumları Gizle