GeriEkonomi ‘Henüz sorunu çözebilen kimse yok’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘Henüz sorunu çözebilen kimse yok’

Gartner Group Genel Müdürü Ahmet Araşan

Gartner Group dünyada bilgi teknolojisini analiz eden en önemli danışmanlık şirketlerinden biri. ABD Kongresi'nin 2000 Sorunu konusundaki danışmanı. Şirket bünyesinde binden fazla analist çalışıyor. Yaklaşık 13 bin kuruma danışmanlık yapılıyor. Gartner Group bir yıldır Türkiye'de de faaliyette. Gartner Group Türkiye Genel Müdürü Ahmet Araşan, 2000 Sorunu konusundaki sorularımızı yanıtladı.

Türkiye'de bazı şirketler 2000 Sorunu’nu çözdüğünü açıklıyor. Bu açıklamalar ne kadar gerçekçi?

- Türkiye'de hiçbir şirket sorunu tam olarak çözdüğünü söyleyememez. Ama 'en iyi durumdayız' diyebilirler. Türkiye bugün harekete geçti. Bilgisayarcılar sorunu çözer, Bill Gates bu işi halleder diye düşünülüyordu. Bu yüzden sıkışmış durumdayız.

2000 Sorunu Türkiye'yi nasıl etkileyecek?

- Hepimizin üzerine yağmur yağmayacak ama bir yerlerde fırtına kopacak. Biz bunun seline maruz kalacağız. Bireyler, küçük firmalar ve büyük şirketler olarak sorunları yaşamayabiliriz. Ama bir yerlerde sorunlar yaşanacak ve az ya da çok bunu hissedeceğiz. Dünyadaki firmaların ciddi biçimde etkilenme oranı yüzde 1 olacak. Bu şirketlerin operasyonu duracak, müşterilerini kaybedecekler. Bizim gibi ülkelerde bulunan kuruluşların yüzde 50'sinin sistemi arızalanacak. Genel anlamda ekonomi etkilenecek. Bütçeye yansımasını göreceğiz.

Türkiye'yle ilgili araştırma yaptınız mı?

- Türkiye'de araştırma yapmanız çok zor. Kısa bir analiz yapabiliriz. Dünyada ülkeleri dört grupta topladık. Birinci grup zarar görmeyecek olanlar. Aşağı indikçe oran artıyor. Türkiye üçüncü grupta. Bu gruptakilerin sistemlerinin yüzde 50'si zarar görecek.

Yaşam nasıl etkilenecek?

- Hayatın her alanı etkilenecek. Su kısıntıları az olacak. Gıda sıkıntısı çekilmeyecek. Kamu servisleri orta düzeyde kesintiye uğrayacak ama ciddi sonuçlar verebilir. Bankalarda sorun az yaşanacak. İthalat ve ihracatta bazı şirketler için ciddi sonuçlar doğurabilir. Orta düzeyde enerji kaybı olacak, telefon kesintisi, doğalgaz kesintisi, hava ulaşımında arıza olacak. Çok net şeyler söylenemiyor.

Avrupa'da neler olacak?

- Gartner Group'un tahminine göre Avrupa'da en az 12 ülke 31 Aralık'ta herşeyi tatil edecek. Belli merkezlerin yüzde 50'si 31 Aralık gece yarısından dört saat öncesi ve sonrası kapatılacak. Bir saniye bile durmaması gereken sistemler pek çok işlemi yapamayacak.

Türkiye'deki şirketler açısından bakıldığında durum nasıl?

-Gelişmiş ekonomilerle iş yapan firmalar oldukça yol aldılar. Aile şirketlerinin büyük bir riski yok. KOBİ'ler hiçbirşey yapmadıkları halde riski en az taşıyan grup. Çünkü teknolojileri yok. Alternatif iş yapma olanakları çok. Problemimiz yok sistemimiz yeni diyorlar. Önemli olan kontrol etmek. Mutlaka arızalanacak sisteminiz vardır.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle