GeriEkonomi Hem oynatıyor hem geliştiriyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Hem oynatıyor hem geliştiriyor

Hem oynatıyor hem geliştiriyor

Çocuklar bilgisayar, tablet ve cep telefonu oyunların başından ayrılamıyor. Hatta paylaşılan rakamlara göre çocukların yüzde 40’ı oyun bağımlısı olmuş durumda. Çocuklara zarar da veren bu sorunu çözmek için harekete geçen MentalUP, geliştirilen özel egzersizlerle çocukların dikkat, hafıza, problem çözebilme gibi zihinsel becerilerinin gelişmesini amaçlıyor.

ESKİDEN parka giderek arkadaşlarıyla oyun oynayan çocuklar, artık bilgisayar veya tabletler oyunlarından başından kaldırmıyor. Hatta bu çocukların sayısı

Hem oynatıyor hem geliştiriyor

o kadar çok arttı ki, çocuklarda oyun bağımlılığı yüzde 40’ların üstüne çıktı. Bu da çocuklarda dikkat bozukluğu başta olmak üzere birçok rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden oluyor. Bu sorunu çözmek için harekete geçen iki üniversite arkadaşı Reşit Doğan ve Emre Özgündüz, ‘MentalUP’ı kurdu. Uzman doktorlar, akademisyenler ve oyun tasarımcıları tarafından geliştirilen MentalUP’taki egzersizler, bilimsel içeriklerden oluşuyor. Böylelikle çocukların dikkat, hafıza, problem çözebilme gibi zihinsel becerileri gelişmesi amaçlanıyor.

5 YAŞ ÜSTÜ ÇOCUKLAR İÇİNE

gzersizlerin 5 yaş ve üstü her çocuğa uygun olduğunu ifade eden MentalUP Kurucu Ortağı Reşit Doğan, akıllı telefonlara veya tabletlere indirilen oyunların çok büyük bir bölümünün bilimsellik temelinden uzak ve zararlı içeriğe sahip olduğunu belirtiyor. Doğan, “Bu oyunlardaki zararlı içerikler, çocukların zihinsel ve psikolojik gelişimini olumsuz yönde etkiliyor. Biz de yaptığımız araştırmalarda bilinçli ailelerin bu konuda hassas olduklarını ve özellikle zararsız içeriğe sahip olan oyunları tercih ettiklerini gördük” diyor. MentalUP ile çocukların hem oyun oynadığına hem de zihinsel becerilerini geliştirdiklerini söyleyen Doğan, şunları söylüyor: “MentalUP çocukların kullanabileceği bilimsel ve eğlenceli beyin egzersizlerinden oluşuyor. MentalUP’ı düzenli kullanan çocukların dikkat, hafıza, problem çözebilme gibi zihinsel becerileri gelişir ve zihinsel potansiyellerini daha etkin kullanıyor. Ebeveynler ve öğretmenler de, MentalUP’ın güçlü raporlama araçlarıyla çocuklarının gelişimlerini yaşıtları ile kıyaslayabiliyorlar.”

100 BİN KULLANICI

MentalUP’ın ilk yılında okullar tarafından, özellikle zincir kolejler tarafından çok talep gördüğünü anlatan Doğan, “Doğa, Mektebim, Bahçeşehir, Okyanus ve Uğur okullarıyla çalışıyoruz” diye konuşuyor. Doğan, ailelerin kullanımını yaygınlaştırmak istediklerini dile getirerek, “1.5 yılda 100 binden fazla kullanıcıya ulaştık. Kullanıcı sayımız aylık yüzde 40’ın üstünde artıyor. Yeni kullanıcı sayımız eylülden bugüne 5.5 kat büyüdü” diyor.

YATIRIM ARAYIŞINA BAŞLADI

TÜRK Telekom’un girişim hızlandırma programı ‘Pilot’ta yer aldıklarını ifade eden Doğan, “Şu ana kadar hiç yatırım almadık. Bugünlerde yatırım arayışımız başladı. Büyümemizi hızlandırmak ve başka pazarlarda da etkin bir oyuncu olabilmek için yatırım arayışımız var. Bunun için bazı yatırımcılarla görüşmelerimiz devam ediyor. Emre ile benim temel hedefimiz MentalUP’ı dünya çapında bir marka yapmak ve milyonlar tarafından kullanılan bir ürün haline getirmek” diyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle